Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komornik licytuje majątek Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej w Nowej Wsi

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Słynna Maniówka - ośrodek wypoczynkowy w Nowej Wsi (gm. Suwałki) idzie pod młotek. Licytacja komornicza zaplanowana jest na 10 września, a atrakcyjnie położona nieruchomość została oszacowana na 1,25 mln złotych.

Pieniądze ze sprzedaży majątku pozwolą na pokrycie części zobowiązań Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej. Części, ponieważ dług organizacji sięga niemal trzech milionów złotych. Dodajmy, że to druga przymiarka do sprzedaży nieruchomości. Pierwsza licytacja odbyć się miała w minionym roku ale została odwołana z uwagi na pandemię. Teraz zainteresowani zakupem od komornika Tomasza Zakrzewskiego ośrodka mogą go obejrzeć 8 września.
Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna to organizacja, która od 1991 roku zajmowała się m.in. promocją turystyki w naszym regionie. Przy wykorzystaniu funduszy unijnych realizowała wiele projektów, które miały uatrakcyjnić Suwalszczyznę i promować jej walory co przyczyniało się do wzrostu liczby turystów. Izba wspierała też właścicieli kwater agroturystycznych prowadząc bazę oraz szkolenia m.in. z marketingu. W ramach jednego ze sztandarowych projektów, też zrealizowanych z funduszy unijnych utworzono w regionie bajkowy szlak, czyli siedem wiosek, których eksponaty odnoszą się do lokalnych legend. Za działalność na rzecz turystyki izba była wielokrotnie nagradzana m.in. przez prezydenta Suwałk.
SIRT zainwestowała również w budowę ośrodka wypoczynkowego Maniówka w podsuwalskiej Nowej Wsi. W ładnie zlokalizowanym obiekcie znajdują się m.in. pokoje noclegowe, sala rehabilitacyjna, a obok budynku są wioska bajkowa oraz zgłoszony do księgi rekordów Guinessa największy w kraju 3-metrowy termometr. Izba zarabiała na wynajmie pokoi, a także organizowała w Maniówce różne przedsięwzięcia.
Siedem lat temu SIRT zaczęła tracić płynność finansową, a rok później już nie regulowała swoich należności. Z dokumentów wynika, że w połowie 2016 roku organizacja miała ponad 2,8 mln zł długu. Prezes izby tłumaczyła wówczas, że realizując różne projekty na rzecz mieszkańców nie zadbała o własne interesy. Do jednego z projektów musiała sporo dołożyć i w ten sposób straciła płynność finansową. Rozmówczyni miała nadzieję, że kłopoty są przejściowe iw miarę szybko uda się je pokonać. Ale nie udało się. W maju 2018 roku SIRT wystąpiła do Sądu Gospodarczego w Białymstoku z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Jednak został on odrzucony, ponieważ izba nie miała pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z procesem. Kilka miesięcy później sąd ogłosił upadłość konsumencką prezes izby.
Kilka lat temu suwalska prokuratura, na wniosek kontrahentów sprawdzała, czy zarząd SIRT ich nie oszukiwał. Chodziło o to, czy zlecając wykonanie prac wiedział, że nie będzie mógł za nie zapłacić. Ostatecznie postępowanie prokuratorskie zostało umorzone, nikt nie usłyszał zarzutów.
W ubiegłym roku wierzyciele dysponowali już prawomocnymi wyrokami sądowymi i złożyli wnioski o zablokowanie bankowych kont SIRT-u, lecz były one puste. Kolejne wnioski dotyczyły licytacji majątku, czyli nieruchomości w Nowej Wsi. Znajdują się tam działka oraz dwa budynki o łącznej powierzchni użytkowej 813,332 m2 . Majątek został oszacowany przez rzeczoznawcę na ok. 1,6 mln złotych ale cena wywoławcza jest niższa o 25 procent.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto