Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejarze przypominają o bezpieczeństwie

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Kolejarze apelują o ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych
Kolejarze apelują o ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych A. Gryza-Aneszko
W ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przypominają o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Czas akcji nieprzypadkowy - zbliżają się święta Wielkanocne, a wtedy na drogach odnotowuje się wzmożony ruch.

W Polsce jest 11 tysięcy przejazdów kolejowych, w województwie podlaskim jest ich ponad 500. Na jednym z nich, na ulicy Sejneńskiej w Suwałkach przedstawiciele kolei oraz służb mundurowych propagowali wczoraj/dziś zasady bezpiecznego przekraczania przejazdu. 

- Nadchodzą święta, a wraz z nimi wzmożony ruch na drogach. Apelujemy - zachowujmy się odpowiedzialnie i ostrożnie. Przejazd kolejowy to szczególne miejsca, gdzie przecinają się drogi z torami. Co roku dochodzi do około 200 wydarzeń na takich przejazdach. Prosimy w tym świąteczny ferworze o zdjęcie nogi z gazu, zatrzymanie się przed znakiem stop i po prostu przestrzeganie przepisów - podkreślał Tomasz Łotowski, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W zeszłym roku doszło do 170 wypadków na torach, w ich wyniku zmarło ponad 40 osób. W województwie podlaskim było 10 takich zdarzeń, bez ofiar śmiertelnych,a  w tym roku doszło już do dwóch wypadków, oba były śmiertelne. 

 - Prowadzimy różnego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa. Stąd też kampania "Bezpieczny Przejazd", spotkania z kierowcami którym dajemy materiały, rozmawiamy z nimi i uwrażliwiamy na zasady przekraczania przejazdów. Ważne są też inwestycje, czyli zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami dwupoziomowymi lub dodatkowe zabezpieczanie przejazdów - mówił Tomasz Łotowski.

Warto przypomnieć również o Żółtych Naklejkach PLK, czyli dodatkowej pomocy w sytuacjach niebezpiecznych. Można je znaleźć na każdym przejeździe kolejowo - drogowym zarządzanym przez PLK. Na naklejce znajduje się dziewięciocyfrowy numer, który w razie zagrożenia trzeba podać służbom ratowniczym. 

- Ten numer może ludziom nic nie mówić, ale bardzo dużo powie operatorowi numeru 112 i kolejarzom. Dzięki temu numerowi operator jest w stanie określić na jakim przejeździe jesteśmy i gdzie wysłać pomoc. Dzięki danym z tych naklejek udało się w tym roku już 100 razy ograniczyć ruch pociągów. To znaczy, że jeżeli była sytuacja niebezpieczna to maszynista dostawał polecenie ostrożnej jazdy z prędkością 20 kilometrów na godzinę. Blisko 50 razy wstrzymano ruch pociągów, unikając zdarzeń drogowych. tłumaczył rzecznik.

Podstawowymi błędami, które popełniają kierowcy na przejazdach kolejowych to głównie niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaku stopu. Niektórzy omijają opuszczające się zapory. 

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto