Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub "Łączą nas Suwałki" mówił o ekologii, zdrowiu i programie "Kajtek"

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
O programie dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro, mówili dziś (25 kwietnia) podczas konferencji prasowej, radni klubu "Łączą nas Suwałki". Poruszyli oni także kwestię działań ekologicznych i zdrowotnych.

Nie gasną dyskusje dotyczące miejskiego programu dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro. Pomysłodawcą programu "Kajtek" jest radny Kamil Klimek. Założenia programu mówią, że samorząd miałby wspierać finansowo pary, które mają problemy z zajściem w ciążę. Z tymi założeniami nie zgadzają się jednak środowiska katolickie. Suwalska Rada Środowisk Katolickich chce wspierać niepłodne pary, ale metodami etycznymi. Na dzisiejszej konferencji radny Klimek ustosunkował się do tych zarzutów. W spotkaniu za pomocą łącza internetowego uczestniczyła również Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”.

– Nawet 3 tysiące par może cierpieć na niepłodność w Suwałkach, z których 50 rocznie będzie musiało skorzystać z in vitro, by zrealizować swoje marzenie o rodzicielstwie - przekazała Górna. 

Kamil Klimek podkreślił, że trzeci rok z rzędu w Suwałkach notowany jest ujemny przyrost naturalny, a ten rok również do optymistycznych nie należy.

- Mamy moralny obowiązek, aby pochylić się nad tym problemem i nie uciekać od niego nawet ze względu na kwestie ideologiczne. Faktem jest, że procedura zapłodnienia pozaustrojowego nie jest w Polsce zabroniona i nigdy nie była. Uważam, że działania władz państwa, jak i samorządu powinny być dalekie od jakiejkolwiek ideologii. Przede wszystkim powinniśmy bazować na badaniach naukowych i faktach z którymi trudno polemizować - zauważył Klimek. 

Drugą część spotkania poświęcona była ekologii. Przed kilkoma miesiącami suwalscy radni zmienili nazwę jednej z komisji. Do Kultury, Turystyki i Sportu dodali Ekologię. Wojciech Pająk przewodniczący komisji poruszył temat smogu w mieście i zapewnił, że na każdym spotkaniu komisji temat ekologii jest poruszany.

 

-  Te tematy pojawiają się w dokumentach programowych nad którymi dyskutujemy i które uchwalamy. Jednym z takich dokumentów jest studium uwarunkowań przestrzennego rozwoju miasta. Ten dokument, który na najbliższej sesji będzie uchwalany, bazuje na ekofizjografii Suwałk, innym dokumencie, który pokazuje, co my w Suwałkach przyrodniczo mamy, czym dysponujemy, co warto chronić. Od tego zależy w którą stronę miasto się rozwija, gdzie możemy wybudować nowe domy i jakie. - dodał Pająk.

Z tego dokumenty wynika między innymi to, ze przepływająca przez miasto Czarna Hańcza jest ważnym korytarzem ekologicznym dla zwierząt, roślinności i ekosystemu. Dlatego miasto przy każdym miejscowym planie dba o ekozapisy, które sprawiają, że nie ma dużej presji na dolinę rzeczną. Radni zachęcali do korzystania z rowerów, jako zdrowego i taniego transportu. Przypomnieli, że w Suwałkach jest już 100 kilometrów dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych. Miasto ma w planach wykonanie kolejnej ścieżki do Krzywego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto