MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kleczba, czyli leśne miodobranie w Puszczy Augustowskiej [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Kleczba, czyli leśne miodobranie odbyło się w Augustowie. Podczas tej służącej zachowaniu bartnictwa imprezy odbyły się gra terenowa, warsztaty oraz wspólny koncert.

Gra terenowa, w której wzięło udział ponad 200 osób przeniosła uczestników do roku 1422, kiedy to po długich wojnach z Zakonem Krzyżackim nastał w końcu pokój. Prawo wchodów bartnych na terenie Puszczy Przełomskiej (dawna nazwa Puszczy Augustowskiej) przypadło między innymi rodowi Wołłowiczów. Otrzymali oni prawo zakładania i pobierania pożytków z barci na terenie części Puszczy Przełomskiej. Uczestnicy gry otrzymali mapy z zaznaczonymi punktami, na których czekały ich zadania związane z bartnictwem, między innymi z obsługi leziwa, rozpoznawania roślin miododajnych. Były też poszukiwania kłód bartnych oraz zaglądanie do prawdziwej kłody bartnej oraz ślepiotu - naturalnej dziupli zamieszkałej przez pszczoły. Za prawidłowo wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali złote krążki, z których po zakończeniu gry mogli wybić pamiątkową monetę.

Aby pokazać ciekawe i nietuzinkowe zastosowanie miodu i produktów pszczelich odbyły się również serie warsztatów: mydlarskich, kosmetycznych i miodosytniczych. Warsztaty z sycenia miodu pitnego przeprowadzone zostały przez Eryka Augustieviciusa - właściciela jedynej rzemieślniczej miodosytni na Litwie: Susves Midus. Gawędę o miodach pitnych, ziołach w nich stosowanych i technikach snuł wspólnie z Pawłem Kotwicą z Bractwa Bartnego, który prowadzi miodosytnię w Augustowie.

Warsztaty z robienia mydeł z dodatkiem produktów pszczelich prowadziła Ela Miszkiel z okolic Sejn, a warsztaty kosmetyczne Magda Pansegrouw z Lawendowego Stawu pod Augustowem.

Wydarzenie zakończyło się klimatycznym koncertem augustowskiego zespołu The Boars na kameralnej scenie wśród drzew i girlandów świateł.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto