Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna"

Robert Orzechowski
Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”
Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”
25 września, o godz. 18.00 w auli PWSZ w Suwałkach przy ulicy T. Noniewicza 10, odbędzie się Jubileusz 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”;.

Z okazji jubileuszu zespołu serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, turystów oraz gości na premierę nowego widowiska zespołu, zatytułowanego „W podsuwalskiej oberży". Jest to drugie już, fabularyzowane widowisko taneczno-teatralne, zmieniające zupełnie dotychczasową formułę prezentacji scenicznych zespołu „Suwalszczyzna".

Spektakl ukazuje pieśni, tańce i zabawy regionalne z obszaru centralnej Suwalszczyzny i sąsiedniego, polsko-litewskiego pogranicza kulturowego. Stanowią one nasze własne, unikalne i wiarygodne dziedzictwo kulturowe najdalej na północny wschód wysuniętego regionu Polski. W oberży, znajdującej się na przedmieściach Suwałk, spotykali się ludzie różnych stanów, narodowości, wyznań. Bywali tu czeladnicy, służące, okoliczni chłopi, drobni kupcy, żołnierze; zaglądały pracujące w Suwałkach młode panny, wywodzące się z podsuwalskich wsi.

Idealne parkowanie. Zrób zdjęcie i wygraj nagrodę

60 lat - tyle historii zawarte jest w tych dwu słowach. Stanowią one o wieku dostojnego Jubilata, stanowią o tym, że Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna" jest jednym z najstarszych zespołów tego typu w Polsce.

Historię zespołu opisywano już wielokrotnie. Wspomnieć jednak i tu jeszcze raz: Bolesława Walczuka, Józefa Czeszkiewicza i Henryka Szynkowskiego, którzy „Suwalszczyznę" powołali do życia. Zawsze wymieniać należy choreografów, którzy wytężoną pracą i swoją twórczymi zdolnościami rozwijali zespół i utrzymywali go w ciągłości nie tylko tańca, ale i przyjaźni, które trwają niezmiennie od lat: Irenę Goerke, Krystynę Rekosz, Jerzego Śniechowskiego, Giedymina Wróblewskiego, Małgorzatę Wojdełko. W pamięci trzeba mieć muzyków, którzy towarzyszą zespołowi, tworząc jego niepowtarzalny charakter: Mariana Szaryńskiego, Zdzisława Wyszkowskiego, Stanisława Witkowskiego, Krzysztofa Krzesickiego...

Pieśń i taniec Suwalszczyzny - wielu nie usłyszałoby ani cząstki tego, gdyby nie nasz dostojny Jubilat. Rozpoczęta w 1951 roku historia trwa, z dwiema przerwami, do dzisiaj. Spotkanie dzisiejsze jest okazją do wspólnego świętowania, dlatego kierujemy wyrazy ogromnej radości... i wdzięczności, że tak wielu dawnych członków zespołu przybywa na dzisiejsze święto.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych kart wstępu - karty do odebrania w Informacji ROKiS, ul. T. Noniewicza 71 w godz. 8.00-18.00, od 19.09.2011.

Źródło: ROKiS w Suwałkach

Patron medialny: naszemiasto.pl

Weź udział w prawyborach serwisu Naszemiasto.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna" - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto