Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie są Suwałki? Powstało badanie wizerunkowe miasta

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Suwałki są dobrym miastem do życia i prowadzenia biznesu, ale są tu za wysokie podatki lokalne i za mało atrakcji dla osób młodych. To wynika z badania wizerunkowego miasta przeprowadzonego na początku tego roku. Badanie zostało zlecone między innymi na potrzeby opracowania dwóch dokumentów: "Strategii Promocji Suwałk" oraz "Programu Rozwoju Przedsiębiorczości do roku 2030"

Badania opracował Instytut Badawczy IPC z Wrocławia na podstawie ankiet telefonicznych i internetowych, a także wywiadów grupowych. Ankieta została podzielona na trzy części, osobno dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów.

Co o Suwałkach myślą mieszkańcy?

W ankiecie telefonicznej wzięło udział 384 mieszkańców Suwałk. Ich pierwszymi skojarzeniami z miastem, które na myśl są: zimno, dom rodzinny, przyroda, piękny krajobraz oraz cisza i spokój. Miasto według nich wyróżnia się przyrodą, czystością, położeniem i zimnym klimatem. Suwalczanie wskazują także na dobry stan dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Miasto uważają za bezpieczne dla mieszkańców. Elementami, które mieszkańcy oceniają relatywnie źle, a które są dla nich bardzo ważne, są dostęp do opieki zdrowotnej, koszty życia i poziom zarobków.

W badaniu wzięła udział także grupa młodzieży. Według nich Suwałki nie mają pomysłów na młodzież. Młodzi w mieście się nudzą i uważają, że Suwałki są dobrym miejscem dla osób o ustabilizowanej sytuacji życiowej, czyli tych którzy są po 40 roku życia, mają rodzinę i stałą pracę. W raporcie czytamy również:

- Sport powszechny jest zdaniem młodych zaniedbany. Pojawiają się opinie, że miasto niedostatecznie dba o ofertę kultury fizycznej. Z Suwałk pochodzi wielu znaczących sportowców, ale co lepsi są „podkupowani” przed większe kluby sportowe. Tu nie mają perspektyw dalszego rozwoju. Młodzież uważa, że jest parę klubów sportowych, które są dobrze finansowane, ale to już raczej sport na poziomie zawodowym. Kluby, w których młodzież trenuje amatorsko zmagają się z problemami finansowymi.

Wielu młodych uważa, że Suwałki nie stwarzają im warunków rozwoju, dlatego na studia wyjeżdżają do innych miast.

Co o Suwałkach myślą przedsiębiorcy?

Na pytania zawarte w ankiecie odpowiedziało również 383 przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie Suwałk. Najwięcej badanych prowadzi mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników lub są to osoby samozatrudnione.

Według przedsiębiorców mocnymi stronami Suwałk jest to, że wszędzie jest blisko, jest dobra infrastruktura drogowa, mieszkańcy są serdeczni i otwarci, jest czyste powietrze i połączenie przyrody oraz gospodarki. Do plusów zaliczają także dobrze rozwinięte niektóre dyscypliny sportu oraz to, że w Suwałkach nie żyje się w pędzie.

- Jak przyjeżdżają do nas pracownicy, którzy są z innych miast, to są w szoku, że można tak żyć, w takim trybie życia w jakim my żyjemy. Że mamy 10 min żeby przejechać na drugi koniec miasta, a oni w 10 min to mogą tylko dojść na przystanek w dużych miastach - powiedział podczas ankiety jeden uczestnik badania.

Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na słabe strony. Według nich należy do nich odległość od innych miast i regionów, edukacja, niedosyt atrakcji turystycznych i układ urbanistyczny miasta.

Suwałki oceniono jako dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Uczestnicy badań zwracali jednak uwagę na następujące kwestie: niedobór pracowników w niektórych branżach, konieczność poszukiwania ich poza Suwałkami, również niedostosowanie kształcenia do potrzeb rynku, problemy z Internetem. Przedsiębiorcy przyznali, że władze miasta, jeśli nie pomagają, to starają się nie przeszkadzać. Jednak część z nich oczekuje od miasta wsparcia finansowego na przykład w formie dopłaty do wynagrodzeń czy obniżenia podatków. Dla lokalnych pracodawców najistotniejszymi barierami w prowadzeniu działalności są: wysokie podatki lokalne (od nieruchomości, opłaty targowe, od środków transportu i in.), wysokie podatki CIT, PIT i VAT oraz koszty pracy.

Co o Suwałkach myślą turyści?

Turyści, którzy odwiedzili miasto, jako jego mocne strony wskazywali najczęściej bogactwo przyrodnicze całej Suwalszczyzny (jeziora, lasy, parki) oraz dogodne położenie geograficzne. Wśród osób, które odwiedziły miasto, łącznie 79% ankietowanych poleciłoby Suwałki jako miejsce noclegu i wypoczynku. Nieco ponad połowa turystów, którzy nigdy nie byli w Suwałkach deklaruje zainteresowanie odwiedzeniem miasta i regionu. Turyści zwrócili również uwagę na niedostatek atrakcji turystycznych, bazy noclegowej oraz atrakcji i rozrywki dla dzieci.

- Myślę, że też warto pomyśleć o atrakcjach turystycznych. Nie mam na myśli tylko muzeów czy galerii, nie mniej warto jednak pomyśleć nad tym, żeby wygenerować jeszcze jakieś inne miejsce, które mogą być nowym wyróżnikiem dla Suwałk - podkreśla Artur Kotliński z Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia. Dodał, że miasto w badaniu otrzymało mocną "czwórkę".

- Myślę, że to taka mocna czwórka na półrocze, z zadatkami nawet na to, aby uzyskać piątkę na koniec roku. Suwałki wypadają więc dobrze na tle krajowym. Są takie miejsca w Polsce, gdzie niestety ten wizerunek i opinie na temat władz lokalnych, czy samego miejsca niekoniecznie są korzystne.

Z pełnymi wynikami badania można zapoznać się TUTAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto