GTA 6 – premiera, fabuła, przecieki i najnowsze informacje. Co wiadomo o nadchodzącej grze od Rockstar?

Anita Persona
Anita Persona
Tak prezentuje się prawdopodobnie okładka GTA 6, a jej mniejsza wersja pojawiła się na karcie gry na Twitchu.
Tak prezentuje się prawdopodobnie okładka GTA 6, a jej mniejsza wersja pojawiła się na karcie gry na Twitchu. Rockstar Games/materiały prasowe
GTA 6 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich lat. Co jednak właściwie wiemy o tej produkcji? Postanowiliśmy sprawdzić i zebrać najważniejsze informacje na temat gry, jej debiutu, rozmiaru, fabuły i wielu innych aspektów. Zapraszamy.

Spis treści

Seria GTA, czyli Grand Theft Auto od Rockstar Games, to absolutnie jedna z największych marek w historii gier. Nie tylko przyniosła ona swym twórcom i właściwie nadal przynosi, ogromne dochody, to cieszy się także niesłabnącym zainteresowaniem graczy z całego świata. Poszczególne gry z serii rozeszły się w wielomilionowych nakładach, a GTA Online to jedna z najpopularniejszych produkcji typu multiplayer i niedawno otrzymała kolejny dodatek fabularny. Trzeba przy tym przyznać, że najgorzej na tym tle wypadła ostatnia publikacja studia Rockstar, w postaci GTA Trilogy Definitive Edition, będąca remasterem trzech wcześniejszych odsłon GTA. Produkcja nie przypadła do gustu niemal nikomu, ale i tak przyniosła twórcom znaczne korzyści. Prawda jest jednak taka, że wszyscy fani serii czekają na GTA 6.

GTA 6 - kontynuacja serii

Ostatnia, pełnoprawna odsłona serii Grand Theft Auto, czyli GTA V, zadebiutowała w 2013 roku. Od tamtego momentu minęło już sporo czasu i oczekiwać można kontynuacji, która jednak dotychczas jeszcze się nie ukazała. Nie oznacza to jednak, że tak już pozostanie. Tym bardziej, iż pierwsze plany stworzenia GTA VI pojawiły się już w 2012 roku, czyli przed GTA , ale dopiero w 2015 powołano zespół do realizacji tego projektu. Co więcej, w tzw. międzyczasie pojawiły się mniej lub bardziej oficjalne informacje na temat gry, dotyczące np. nagrywania głosów do produkcji, które odbywały się już w 2018 roku.

Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Na szczęście, nie musimy już spekulować na temat GTA 6 oraz doszukiwać się wiadomości "między wierszami" wśród lakonicznych wypowiedzi twórców. Rockstar Games oficjalnie potwierdziło bowiem prace nad GTA 6 i trzeba przyznać, że na ten moment czekało wiele osób. Czy ogłoszono coś więcej na ten temat? Niestety niewiele, poza tym, iż "kolejny debiut serii jest w drodze", a producent "zawsze stara się dostarczyć coś ponad to, co dostarczył uprzednio".

Producent dodał także, że ujawni więcej informacji, "gdy będzie gotowy" i podziękował fanom za wsparcie.

Podobne informacje zamieszczono także na oficjalnej stronie Rockstar Games, a nam pozostaje w tej sytuacji oczekiwanie na kolejny "update".

Premiera GTA 6

Pomimo oficjalnej zapowiedzi gry, na premierę kolejnej części serii GTA przyjdzie nam jeszcze z pewnością poczekać. Pierwotnie przewidywany przez analityków czas wskazywał 2023 rok, ponieważ firma Take Two (właściciele Rockstar Games) w swoich prognozach finansowych przewidywała w tym okresie „rozliczeniowym” znaczne zyski. Na stosunkowo bliską datę premiery GTA VI wskazywały także doniesienia Dave’a Jacksona. To aktor głosowy zaangażowany przez Rockstar, który ujawnił, że odgrywa postać "Kapitana McClane'a" w produkcji i brał udzial w przygotowywaniu do niej trailera trailer. Jak natomiast wiadomo, w większości przypadków nagrywanie kwestii głosowych jak również filmowych materiałów promocyjnych odbywa się raczej u schyłku prac produkcyjnych.

Spodziewać się można po GTA 6 wiele, ale niewiele dotychczas wiadomo.
Spodziewać się można po GTA 6 wiele, ale niewiele dotychczas wiadomo. Rockstar Games/materiały prasowe

Przyszłoroczny debiut Grand Theft Auto 6 z pewnością ucieszyłby fanów serii, jednak wobec najnowszych doniesień wydaje się on coraz mniej prawdopodobny. Tych natomiast dostarczył m.in. Chris Klippel, popularny dziennikarz branżowy oraz leakster, szczególnie zainteresowany produkcjami Naughty Dog oraz Rockstar Games właśnie. Oznajmił on właśnie, iż kamień milowy w produkcji GTA, która teraz powinna przyspieszyć, ale premiery gry nie nastąpi przed końcem 2024 roku (więcej na ten temat znajdziecie tutaj).

Doniesienia te zdają się korelować z wcześniejszymi informacjami, zamieszczonymi na serwisie Twitter przez Jasona Schreiera, jednego z najbardziej znanych dziennikarzy "growych", pracującym wcześniej m.in. w Kotaku i specjalizującym się w branżowym dziennikarstwie śledczym.

Nie byłbym zdziwiony, widząc zapowiedź Grand Theft Auto VI nieco później tego roku z fałszywą datą premiery "jesień 2023", przesuniętą potem na 2024 - Jason Schreier

Premierę w 2024 roku potwierdzają także screeny z prezentacji Take-Two, według których premiera Grand Theft Auto VI ma mieć miejsce w drugiej połowie 2024 roku właśnie.

Możliwe, że wkrótce dowiemy się więcej o kolejnej odsłonie serii Grand Theft Auto, bowiem według kilku uznanych leaksterów i plotek w branży, Rockstar Games szykuje się podobnie do dużej zapowiedzi nowego tytułu. Nie oznacza to jednak, że będzie to właśnie GTA 6, niemniej fani z pewnością tego właśnie oczekują.

Monitory idealne do gier w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Może warto poczekać?

Z pewnością pierwsze, oficjalne ogłoszenie prac nad GTA 6 jest znakomita wiadomością, jednak są pewne wątpliwości w kwestii procesu twórczego i samej premiery. W ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach pojawiło się bowiem wiele niepokojących doniesień, na temat produkcji kolejnego Grand Theft Auto. Podobno proces powstawania gry jest chaotyczny, a ostatnie niepowodzenia (GTA Trylogy i zapowiedź remastera GTA V) oraz wściekłość graczy sprawiły, że twórcy odczuwają dużą presję w przypadku GTA VI. Jeden z leaksterów stwierdził nawet, iż ogłoszenie GTA 6 na początku 2022 roku nie będzie powodem do radości, a do zmartwień, ponieważ oznaczałoby to cięcia ze strony Rockstara. Jak natomiast wiemy na przykładzie CDP i Cyberpunk 2077 - to nie wychodzi grom na dobre. Czy w takim razie potwierdzenie prac nad GTA 6, które miało miejsce właśnie na początku 2022 roku ostatecznie jest powodem do radości? Cóż, sugerujemy na razie powściągliwy entuzjazm.

Na jakich platformach dostępna będzie gra GTA 6

Oczywiście bez oficjalnych informacji ciężko dokładnie wyrokować na jakie platformy trafi GTA 6. Z doniesień jednak wynika, iż firmie Sony zależy, aby choć przez jakiś czas mieć produkcję na wyłączność. To dałoby ogromną przewagę konsolom PlayStation nad urządzeniami Xbox. Ostatecznie jednak, można się spodziewać pojawienia się Grand Theft Auto VI na konsolach zarówno Sony, jak i Xbox, a także (w późniejszym czasie) na PC. Biorąc jednak pod uwagę przewidywany termin debiutu produkcji, prawdopodobnie będzie ona przeznaczona już na sprzęty najnowszej generacji, czyli Xbox S/X i PS5.

Mapa w GTA 6 ma być ogromna.
Mapa w GTA 6 ma być ogromna. Rockstar Games/materiały prasowe

Świat i mapy w Grand Theft Auto 6

W tym przypadku trzeba opierać się na licznych przeciekach na temat obszaru, jaki pojawi się w grze. GTA 6 ma posiadać największą mapę w historii serii, uwzględniającą kilka odrębnych obszarów. Wśród nich, mają się znaleźć znane już z poprzednich odsłon miasta:

 • Vice City
 • Liberty City
 • Los Santos

Według niektórych doniesień mają pojawić się także nowe miejscowości, jak:

 • Rio de Neve – wzorowane na Rio de Janeiro
 • Republic of Castellano – wzorowane na Kolumbii

Pojawiły się także informacje na temat Meksyku, jednak na potwierdzenie tego przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niemniej, zapowiada się ogromny obszar do eksploracji.

Fabuła i postacie

Na temat fabuły GTA 6 również niewiele wiadomo. Według poszczególnych doniesień, twórcy wzorowali się na serialu Narcos, a akcja miałaby się dziać na przełomie lat 70. i 80. Inne przecieki mówią z kolei o dużym "rozciągnięciu czasowym" kolejnej odsłony serii Grand Theft Auto. Produkcja miałaby rzekomo obejmować okres od 1985 roku do współczesności, a czas podążałby wraz z postępami fabularnymi. Zdradzający te informacje, kryjący się pod nickiem Onion00048, poinformował również, że w GTA VI będzie trójka głównych postaci.

Nieco odmienne stanowisko w kwestii bohaterów GTA 6 ma już dość znany w środowisku leakster - Matheusvictorbr. Według niego, będzie dwóch protagonistów i początkowo scenarzyści planowali, aby był to policjant i przestępca. Ostatecznie jednak koncepcja ta się zmieniła i postawiono na rodzeństwo (brata i siostrę) rozdzielonych przed laty. Co ciekawe, leakster uaktualnił właśnie te doniesienia i okazało się, że "jedno drugiego nie wyklucza".

GTA 6
Co wiemy o premierze gry GTA 6? Rockstar Games/materiały prasowe

Główne postacie mają być więc dwie - brat i siostra (bliźniaki), których rodzice zostali zabici w wyniku działań kartelu narkotykowego. Dzieci zostały po tym rozdzielone i dorastały osobno, spotykając się w końcu po latach, gdy są już dorośli. Brat jest agentem wydziału antynarkotykowego, siostra natomiast wspina się po szczeblach organizacji odpowiedzialnej za śmierć rodziców, aby dokonać zemsty (więcej znajdziecie tutaj)

Fabula GTA VI nadal pozostaje tajemnicą.
Fabula GTA VI nadal pozostaje tajemnicą. Rockstar Games/materiały prasowe

Choć wiadomości te różnią się od siebie, to mają wspólny mianownik z niemal wszystkimi dotychczasowymi doniesieniami na ten temat. Chodzi mianowicie o to, iż w GTA 6 z dużym prawdopodobieństwem będzie więcej niż jeden protagonista.

Jedyne, oficjalne wskazówki w temacie klimatu produkcji, padły natomiast w jednym z wywiadów z pracownikiem Rockstar. Stwierdził on, że najnowsza część starci nieco ze swego surrealizmu i humoru, znanych z poprzednich części. Grand Theft Auto 6 ma być więc nieco poważniejsze i bardziej realistyczne.

Gry konsolowe w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Realizm w grze GTA 6

GTA 6 ma stawiać na realizm pod wieloma względami, co znacznie wpłynie na nasze możliwości i poczynania w grze. Nasza postać będzie mogła nosić przy sobie w ekwipunku mniejszą ilość przedmiotów. Dodatkowe elementy, np. bronie, będziemy mogli przechowywać natomiast w bagażniku swojego pojazdu. Co więcej, broni nie będziemy mogli nosić przy sobie w widocznym miejscu. Jeśli oczywiście nie będziemy chcieli wywołać negatywnych reakcji obserwatorów.

Realizm w GTA 6 jak w RDR 2? Brzmi ciekawie...
Realizm w GTA 6 jak w RDR 2? Brzmi ciekawie... Rockstar Games/materiały prasowe

Według samych twórców, którzy w lipcu zeszłego roku ujawnili zaledwie odrobinę potencjalnych informacji na temat GTA 6, znaczną rolę w grze będzie odgrywał nasz pojazd. Będzie to auto przypisane do gracza, które będziemy mogli rozwijać i personalizować. Pokrywa się to więc ze stanowiskiem developerów, że realizm i poszczególne elementy w kolejnej odsłonie GTA mają przypominać rozwiązania zastosowane w RDR 2.

Do realizmu można zaliczyć także wpływ głównych postaci na świat gry, a jak donosi Matheusvictorbr, ten będzie znaczący. Leakster twierdzi bowiem, że twórcy GTA 6 przygotowali duża i dynamicznie

Tryb on-line w GTA 6

Najnowsza odsłona serii Grand Theft Auto ma otrzymać tryb sieciowy. Będziemy mogli dzięki temu zapraszać znajomych do swojej rozgrywki i wspólnie przezywać przygody.

W serii GTA nigdy nie brakowało zabawy, zarówno solo, jak i z innymi.
W serii GTA nigdy nie brakowało zabawy, zarówno solo, jak i z innymi. Rockstar Games/materiały prasowe

Podobnie, jak GTA 5, również kolejna odsłona ma dostać także tryb online, który ulegnie kilku zmianom. Jedną z ważniejszych ma być możliwość przenoszenia ekwipunku z trybu online do kampanii, co jednak jest jedynie przypuszczeniem.

Szef Take-Two pewny sukcesu GTA VI

Choć gra GTA Trilogy – The Definitive Edition nie napawała optymizmem i zawiodła oczekiwania fanów, to w tym właśnie fakcie dyrektor generalny Take-Two (właściciela Rockstar Games i wydawcy serii GTA) -Strauss Zelnick, upatruje sukcesu GTA 6. Jak to możliwe? Przedstawiciel firmy oznajmił bowiem, że tworząc kolejną odsłonę GTA to właśnie na tych błędach twórcy dowiedzieli się, czego unikać i na co kłaść nacisk podczas produkcji. Co więcej, dyrektor oświadczył, że jest pewien sukcesu "szóstki" i tego, że gra będzie "po prostu świetna".

Czy tak będzie w istocie niestety nie wiemy, ale zbliżająca się premiera GTA V w wersji next gen może być swego rodzaju testem.

Leakster zapowiada imponującą długość gry i ilość lokacji

Znany leakster oraz analityk rynku gier - Michael Pachter, którego doniesienia niejednokrotnie znajdywały potwierdzenie w rzeczywistości odniósł się niedawno do tematu GTA 6. Według niego, gra zabierze nas w podróż po "mieszance" lokacji znanych z Vice City, San Andreas i GTA. To jednak nie wszystko, Patcher twierdzi, iż odwiedzimy także Europę, a już na pewno Londyn.

Co do długości samej produkcji, zdaniem leakstera jej przejście może zająć ostatecznie nawet 400-500 godzin, a GTA 6 będzie "pełne fajnych rzeczy".

Pierwszy screen z GTA 6

W sieci pojawia się ostatni sporo, mniej lub bardziej wiarygodnych przecieków na temat GTA 6. Jednym z ciekawszych pochwalił się ostatnio leakster Matheusvictorbr, znany z informacji na temat produkcji Rockstar Games. Ogłosił on, że po kilku miesiącach udało mu się potwierdzić, że zdjęcie, do którego dotarł jakiś czas temu faktycznie pochodzi z nadchodzącej, kolejnej części serii Grand Theft Auto.

Jeśli to prawda, to mamy przed sobą pierwszy screen z GTA VI, czyli jednej z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich lat.

To na razie najważniejsze informacje na temat GTA VI, jeśli pojawią się nowe doniesienia - z pewnością o nich powiadomimy w kolejnych aktualizacjach.

Niezwykła jakość gry GTA VI

Chris Klippel podzielił się ostatnio nowymi informacjami na temat GTA VI. Dziennikarz i leakster w jednym twierdzi, że Grand Theft Auto 6 pod względem graficznym "wgniecie nas w fotel" i "wyprzedzi swoje czasy" Powodem tego ma być silnik, na którym powstaje gra. jest to bowiem autorska technologia firmy Rocksta - Rockstar Advanced Game Engine, w skrócie RAGE. w tym wypadku chodzi o RAGE9.

Oczywiście nowa wersja graficznego silnika od Rockstar Games (RAGE9), która będzie użyta w GTA6 będzie pewnie wprost niesamowita. Byłem w stanie uzyskać trochę pozytywnych informacji i naprawdę nie powinniśmy być nim zawiedzeni. Mowa tu o silniku, który wyprzedzi swoje czasy. - Chris Klippel

GTA VI robi furorę na Twitterze

Prawdopodobnie nikt nie ma wątpliwości, że GTA 6 będzie przebojem. Każda część popularnej serii zyskuje takie miano. Co więcej, także nieudane remastery zaskakują sprzedażą włodarzy Rockstar Games. Nawet poszczególne informacje na temat nadchodzącej produkty robią furorę, czego przykładem są choćby doniesienia dotyczące serwisu Twitter. Według opublikowanych informacji, Tweet zapowiadający powstawanie GTA VI okazał się najpopularniejszym postem związanym z grami na tym portalu, na co przełozyło sie rekordowe 600 tyś. "lajków".

Czy GTA 6 jest potrzebne?

Choć, jak wspomniano, na GTA VI czeka wielu graczy, to pojawiają się zapytania o zasadność wypuszczania na rynek nowej części serii. Poprzednia jej odsłona bowiem nadal znakomicie się sprzedaje. Jak ujawnili niedawno w oficjalnym raporcie włodarze Take-Two Interactive - GTA V sprzedało się dotychczas w ponad 165 mln egzemplarzy, z czego 5 mln tylko w ostatnim roku rozliczeniowym. O ile właściciele marki i twórcy gier z serii Grand Theft Auto zapowiedzieli już jej kolejną odsłonę, to zyski z poprzedniej mogą zachęcić ich do "niespiesznego" podejścia do kwestii 6 części cyklu.

Tytuł - GTA 6?

Dotychczas tytuł GTA 6 traktowano jako umowną nazwę dla kolejnej produkcji z popularnej serii Grand Theft Auto. Było tak dlatego, iż nie podano dotychczas oficjalnej nazwy, a i sami twórcy tytułu, studio Rockstar Games, mówili o nim per „następna część”. Wszystko wskazuje jednak na to, iż nadchodząca kontynuacja kultowej już serii faktycznie będzie numerowana. Takie konkluzje wynikają z kilku, zamieszczonych na serwisie Linkedin, profili osób pracujących obecnie nad rzeczoną grą. Są w nich bowiem pozycje dotyczące pracy nad GTA VI właśnie i takowa nazwa jest wykorzystywana w tym przypadku oficjalnie. O słuszności naszych założeń możliwe, że dowiemy się już wkrótce, bowiem podobno Rockstar planuje w najbliższych dniach ogłoszenie nowej produkcji, nie wiadomo jednak jakiej.

Gigantyczny przeciek o komentarz

jakiś czas temu użytkownik serwisu Reddit był źródłem ogromnego przecieku na temat Grant Theft Auto 6. Opublikował on 120 stronicowy raport obejmujący informacje na temat fabuły gry, bohaterów, rozmiaru i długości gry, a to zaledwie ułamek ujawnionych wiadomości.

Dowiedzieliśmy się z nich m.in., że:

 • Długość gry to 4500 minut, czyli zajmie ona 75 godzin.
 • Budżet gry wynosi 500 mln dolarów
 • Prezentacja GTA 6 ma się odbyć jeszcze w tym roku.
 • Premiera GTA VI zaplanowana jest na ostatni kwartał 2024 roku.
 • Duża rolę w grze odgrywać będzie gotówka – np. można wziąć kredyt lub zostać pozwanym i musieć wypłacić odszkodowanie.
 • NPC są interaktywne i wszystkie posiadają własne mieszkania oraz pracę.

Ponad to, według użytkownika kryjącego się pod nickiem u/GTA_VI_Leak w GTA VI będziemy mieli do czynienia z trójką protagonistów:

 • Rose – pierwsza kobieca bohaterka w historii serii GTA, policjantka, która straciła męża.
 • Ricardo – były kolumbijski agent specjalny, unika konfliktów, ale jest żądny władzy i pieniędzy.
 • Casey – były bokser i furiat, podobny nieco do Trevora.

Przeciek ten został już poniekąd zdementowany, jednak nie przez twórców gry, a przez dziennikarza, a zarazem popularnego leakstera - Jasona Schreiera. Wypunktował on wg niego nieścisłości opublikowanego raportu:

 • Nikt nie ma dostępu do takiej ilości szczegółowych informacji (na temat GTA6 - przyp.red.), jakie przedstawił użytkownik Reddita.
 • Gra jest w trakcie produkcji i wiele z szczegółów jest jeszcze płynna, a decyzje w ich kwestii nie zostały jeszcze ostatecznie podjęte.
 • Nawet liczbę protagonistów podali niewłaściwą, lol.

Materiał na temat przecieku i stanowiska dziennikarza znajdziecie tutaj.

Praca, oferty i Grand Theft Auto

Wygląda na to, że prace nad GTA6 ruszyły przysłowiową pełna parą. Świadczą o tym choćby oferty pracy związane z produkcją, które opublikował Rockstar Games. To aż ponad 70 ogłoszeń, ale oczywiście nie dotyczą one wyłącznie kontynuacji popularnej serii. Poszukiwani są bowiem specjaliści w różnych dziedzinach, do oddziałów firmy rozmieszczonych w kilku miejscach świata. Niemniej tak duży nabór sugeruje intensyfikację prac Rockastar Games, a wobec ostatnich doniesień o rezygnacji z planowanych wcześniej remake'ów produkcji studia, jak GTA IV i RDR 2, gro z tych wysiłków będzie skierowane na następnej odsłonie kultowej serii GTA.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: GTA 6 – premiera, fabuła, przecieki i najnowsze informacje. Co wiadomo o nadchodzącej grze od Rockstar? - GRA.PL

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie