Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Raczki. Stacja regazyfikacji gotowa, budują gazociąg

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Stacja regazyfikacji w Dowspudzie już jest gotowa
Stacja regazyfikacji w Dowspudzie już jest gotowa H. Wysocka
Jeszcze w tym roku mieszkańcy Raczek i Dowspudy będą mogli podłączyć swoje nieruchomości do sieci gazowej.

– W miniony piątek zakończyła się budowa stacji regazyfikacji, z której będzie rozprowadzany gaz - poinformował podczas dzisiejszej (12.07) konferencji prasowej Grzegorz Mackiewicz, dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa w Białymstoku.

Dodał, że jest to 12. stacja w województwie, a niebawem powstaną kolejne. Spółka przymierza się bowiem do inwestycji m.in. w Bakałarzewie i Puńsku. Tam stacje powstaną najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

Przymiarki do gazyfikacji Raczek rozpoczęły się, jak mówi wójt Andrzej Szymulewski, trzy, cztery lata temu. Wówczas chęć przyłączenia się do sieci zadeklarowało kilkaset osób, a umowy ostatecznie podpisało około 40.

– Jestem przekonany, że w niedługim czasie odbiorców będzie znacznie więcej – zapewniał wójt.

Na pewno dołączy do nich Zespół Szkół w Dowspudzie, który pozyskał fundusze zewnętrze na wykonanie przyłącza.

– Stacja jest „zagazowywana”, trwa budowa gazociągu w Raczkach - dodaje Mackiewicz. - Jeśli ktoś chce podłączyć nieruchomość, zapraszamy.

Inwestycja w Dowspudzie powstała na terenie działki powiatowej, kosztowała ok. 3 mln zł. Budowa gazociągu pochłonie 2,5 mln zł.
- Bez pieniędzy rządowych nie byłoby możliwości zrealizowania tej inwestycji - dodaje dyrektor. I zapewnia, że spółka stawia na bezpieczeństwo. Instalacja jest bardzo bezpieczna, a obiekt jest monitorowany.

Poseł Jarosław Zieliński podkreślił, że możliwość podłączenia nieruchomości do gazu to wielki postęp cywilizacyjny.

– Mamy rządowy program Czyste Powietrze ale żeby było czyste trzeba działań na różnych polach, m.in. poprzez wymianę pieców.

Przypomniał, że spółka Gaz System buduje gazociąg Polska-Litwa ale z tej nitki będą mogły korzystać tylko duże miasta. Natomiast mniejsze miejscowości muszą zadowolić się gazyfikacją tzw. punktową.

Rozmówcy bardzo podkreślali wagę współpracy samorządów. Dzięki staroście Witoldowi Kowalewskiemu i wójtowi Szymulewskiemu szybko udało się załatwić wszystkie procedury.

Wójt przypomniał, że w gminie realizowanych jest wiele przedsięwzięć. Mimo trudnego, pandemicznego roku wartość realizowanych przedsięwzięć przekracza 9 mln złotych.

- Dbamy o ekologię. Wymieniliśmy oprawy na ledowe, otrzymaliśmy dofinansowanie na fotowoltaikę - wylicza Szymulewski. - Ponadto chcielibyśmy dopłacać do wymiany kopciuchów. Te rzeczy poprawiają jakość życia mieszkańców.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto