Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu seniorów i młodzieżowców

Zdzisław Olszak
Zakończone w niedzielę w Ostrowcu Świętokrzyskim Mistrzostwa Polski seniorów i Młodzieżowców w pływaniu przejdą do historii suwalskiego sportu i MUKS Olimpijczyk Suwałki.

W piątek 20. maja, jako pierwszy suwalczanin, na listę rekordzistów Polski wpisał się bowiem Daniel Rzadkowski. „Rzadki” w eliminacjach wyścigu na 50 m stylem dowolnym uzyskał czas 23,23 sek poprawiając rekord kraju w kat. 17-latków należący do Bartosza Kizierowskiego.

- To był najstarszy rekord kraju i fajnie się stało, że poprawił go właśnie Daniel – mówi Edward Dec, trener suwalskiego pływaka. – To ciekawe, ale Kizierowski poprawiony przez Daniela rekord ustanowił w roku 1994, w którym urodził się nowy rekordzista.

W tym wyścigu Daniel nie tylko poprawił rekord kraju, ale też zrobił minimum na lipcowe (10-14.07.) Mistrzostwa Europy juniorów w Bukareszcie. W finale suwalczanin popłynął nieco wolniej i z czasem 23.30 zajął miejsce szóste.

W niedzielę, 22 maja Rzadkowski jako pierwszy pływak z Suwałk stanął na podium mistrzostw kraju seniorów.
W wyścigu na 100 m dow. Daniel zajął trzecie miejsce i zdobył medal brązowy. Jego czas 51.06 sek. (w el. 50.97) dał mu również kwalifikacje na ME na tym dystansie oraz w sztafecie 4 x 100 m.
- Cieszą dobre występy i czasy uzyskane przez Daniela, bowiem praktycznie dopiero 10 maja, na Grand Prix, wystartował po dłuższej przerwie spowodowanej chorobą – dodaje E. Dec. – Jeśli teraz nie zachoruje, nie złapie kontuzji to z Bukaresztu może wrócić z medalem. W rankingach z ostatnich dwóch lat na 50 m Daniel plasuje się na 4-5 miejscu.

W Ostrowcu Świętokrzyskim z dobrej strony pokazała się też Alicja Szczytko. Podopieczna Celiny Szmajdy wygrała finał B (9. miejsce) na 200 m dow. (2:05.90) i była 10 na 800 dow. (9.12.82). Z siostrą Natalią oraz koleżankami Arletą Aleksandrowicz i Eweliną Bartoszewicz dwukrotnie zajmowała dziewiąte miejsce w sztafetach 4 x 100 m dow. (4:08.46) i 4 x 200 m dow. (8:58.44).

W klasyfikacji medalowej, dzięki brązowemu krążkowi Daniela MUKS Olimpijczyk znalazł się na miejscach 26-30, na 97 klubów, których zawodnicy wystartowali w mistrzostwach.