Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film "Cichy i pokornego serca" o księdzu Kazimierzu Hamerszmicie już gotowy. Obejrzeć go można w telewizji

hel
Archiwum
W niedzielę (2 lutego) i poniedziałek (3 lutego) można będzie obejrzeć w TV Trwam film poświęcony życiu ks. Kazimierza Hamerszmita z Suwałk. Przypomnijmy, że trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego

Prace nad filmem "Cichy i pokornego serca" trwały długo, ponieważ reportaż został uzupełniony o losy duchowieństwa podczas II wojny światowej. Ale już w niedzielę o godz. 17.30 można będzie obejrzeć pierwszy odcinek, a w poniedziałek (o tej samej porze) - kolejny. Data emisji przypada w okolicy śmierci duchownego. Zmarł on bowiem 5 lutego 1996 roku, a jego ciało znajduje się w krypcie w konkatedrze św. Aleksandra.
Wciąż trwa proces beatyfikacyjny ks. Hamerszmita. 29 listopada 2019 roku Watykańska Kongregacja ds. Świętych wydała dekret potwierdzający ważność procesu. Ta decyzja oznacza, że przeprowadzone na etapie diecezjalnym dochodzenia odnośnie życia, heroiczności cnót, sławy świętości i znaków Sługi Bożego zostały wiernie zachowane wszystkie normy i procedury prawne.Kolejnym etapem w procesie będzie wyznaczenie przez Stolicę Apostolską Relatora, pod którego kierunkiem zostanie napisane Positio, czyli szczegółowe opracowanie dowodzące heroiczności cnót kandydata na ołtarze. Aby dopełnić wymagań prawa kościelnego do beatyfikacji niezbędny będzie cud, czyli szczególny znak łaski Bożej przez wstawiennictwo ks. Kazimierza Hamerszmita. Dlatego też Kościół zdecydował, aby dokonać ekshumacji zwłok duchownego i przenieść je z cmentarza do konkatedry, gdzie wierni mają większą możliwość do modlitwy i prośby o cud. Stało się tak w minionym roku. Szczątki zostały umieszczone w prawej bocznej nawie konkatedry, w której znajdują się kaplica Świętego Krzyża oraz witraż z wizerunkiem św. Kazimierza Królewicza.

Suwałki. Szczątki księdza Kazimierza Hamerszmita już w konkatedrze [ZDJĘCIA]

Sługa Boży Ks. Kazimierz Aleksander Hamerszmit, ur. 12.02.1916 r. we wsi Kołaki Kościelne k/Zambrowa. Święcenia kapłańskie: Łomża, 30.04.1939 r. W latach 1940-1945 – więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Dachau. Posługa duszp. po powrocie do kraju: Grajewo, Augustów, Ostrołęka, Łomża i Suwałki. W latach 1965-1986 administrator i proboszcz parafii św. Aleksandra w Suwałkach. Zmarł w Suwałkach 05.02.1996 r. w opinii świętości. W lokalnym środowisku cieszył się wielkim szacunkiem, postrzegany jako człowiek dobroci i życzliwości. Jego gorliwość apostolska przejawiała się m.in. w ogromnym zaangażowaniu w głoszenie Słowa Bożego, umiłowaniu konfesjonału, trosce o katechizowanie dzieci i młodzieży, a także w trosce o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto