Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa w Polsce sprawi, że prąd potanieje? Tak twierdzi część ekspertów. Budowa reaktorów na Pomorzu coraz bliżej

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma zostać uruchomiona w latach 30. XXI w. Może wyglądać podobnie do tej ze zdjęcia, zlokalizowanej w Belgii.
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma zostać uruchomiona w latach 30. XXI w. Może wyglądać podobnie do tej ze zdjęcia, zlokalizowanej w Belgii. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce powstanie na Pomorzu, a jej uruchomienie jest obecnie planowane na 2033 r. Choć to wciąż odległa perspektywa, a sama energetyka jądrowa budzi kontrowersje, część ekspertów uważa, że dzięki mocy atomu produkcja prądu stanie się nie tylko bardziej ekologiczna, ale i tania.

Spis treści

Elektrownia atomowa w Polsce sprawi, że prąd potanieje?

Budowa elektrowni atomowych w Polsce to temat budzący kontrowersje – nic zatem dziwnego, że rząd stara się wyeksponować zalety takiego rozwiązania. Najczęściej wspomina się o tym, że energetyka jądrowa jest dziś bezpieczna i ekologiczna, a także zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju (niezależność od dostaw węgla czy gazu). Nieco rzadziej mówi się o tym, że prąd z atomu może być dla odbiorcy końcowego tańszy.

– W kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe mogą zahamować wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet je obniżyć, licząc pełny rachunek dla odbiorcy końcowego – można przeczytać na rządowej stronie poświęconej energetyce jądrowej. – Wynika to z faktu, że są one najtańszymi źródłami energii przy uwzględnieniu pełnego rachunku kosztów (inwestorskie, systemowe, sieciowe, środowiskowe, zdrowotne, inne zewnętrzne) oraz czynnika długiego czasu pracy po okresie amortyzacji.

Podobnego zdania jest część ekspertów zajmujących się tematem. Jak podaje raport Instytutu Sobieskiego z 2020 r. „Energetyka jądrowa dla Polski”, średni koszt produkcji energii z atomu w Europie wynosi 20–25 euro/MWh, co jest kwotą bardzo atrakcyjną na tle innych elektrowni (np. wiatrowych, węglowych).

– W przypadku tych najnowszych elektrowni jądrowych trzeciej generacji, które mają powstać w Polsce, koszt techniczny wytwarzania energii wynosi ok. 100 zł/MWh – wylicza Łukasz Sawicki, ekspert ds. ekonomicznych energetyki jądrowej w rozmowie z serwisem Newseria Biznes. – Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty kapitałowe (…). Energetyka jądrowa będzie najtańszym źródłem energii, a do tego stabilnym, niezależnym od warunków pogodowych i niegenerującym większych kosztów zewnętrznych.

Jak jednak zaznaczają eksperci, to, ile zapłaci odbiorca końcowy, zależeć będzie od przyjętego modelu biznesowego – znaczną część kosztów energii elektrycznej stanowią rozmaite podatki i opłaty doliczane przez państwo.

– Elektrownie jądrowe są technicznie zdolne do zapewnienia odbiorcom bardzo niskich kosztów energii. Problemem jest przeniesienie tej „taniości” na rachunki za prąd. To właśnie wymaga rozwiązania w odpowiednim modelu biznesowym – podkreśla dr Bożena Horbaczewska ze Szkoły Głównej Handlowej cytowana przez biznesalert.pl.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Gdzie i kiedy powstanie polska elektrownia jądrowa?

Przypomnijmy, że zgodnie z polskim programem energetyki jądrowej w naszym kraju mają powstać dwie elektrownie atomowe po trzy reaktory każda, oparte na sprawdzonych, bezpiecznych technologiach i wytwarzające od 6 do 9 GWe mocy. Budowa pierwszego reaktora ma ruszyć w 2026 r., a jego uruchomienie – w 2033 r. Jak na razie prace idą zgodnie z harmonogramem. Wybrano już lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atomowej – miejscowość Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Trwają też niezbędne procedury biurokratyczne (powstał już np. raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko) oraz projektowanie (m.in. dróg dojazdowych do elektrowni).

lubiatowo-kopalino
Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. To w tej okolicy ma powstać pierwsza polska elektrownia atomowa. Przemyslaw Swiderski / Polska Press

– Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju – czytamy na rządowej stronie gov.pl.

W przeszłości rozwój energetyki atomowej spotykał się w Polsce z silnym oporem społecznym – to m.in. protesty spowodowały, że po 1989 r. rząd przerwał trwającą budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Dziś jednak badania pokazują, że nastawienie społeczeństwa uległo zmianie. Jak wykazało badanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w listopadzie 2021 r. budowę elektrowni atomowych w naszym kraju popierało aż 74 proc. Polaków. Jednocześnie aż 58 proc. zaakceptowałoby powstanie takiej elektrowni koło swojego miejsca zamieszkania.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Elektrownia atomowa w Polsce sprawi, że prąd potanieje? Tak twierdzi część ekspertów. Budowa reaktorów na Pomorzu coraz bliżej - RegioDom.pl

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto