Kilka dni przed końcem roku Suwałki wciąż nie mają wyłonionego dostawcy prądu na 2023 rok. Żadna państwowa spółka odpowiedzialna za produkcję i dostawę prądu nie odpowiedziała na trzeci przetarg.
- Widzimy, że spółki energetyczne, państwowe uważają, że nie muszą przystępować do przetargu i zabezpieczyć dostawę energii elektrycznej dla samorządu, dla całej naszej grupy zakupowej. Mają w tym pewnie jakiś cel, pewnie ekonomiczny - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Nie dopuszczam do siebie takiej myśli, że: szkoły, przedszkola, spółdzielnie mieszkaniowe czy nawet suwalski szpital, a także firmy miejskie które za pomocą prądu dostarczają do mieszkań i domów wodę oraz ciepło pozostaną bez dostawcy prądu na przyszły rok. To obowiązek państwa by trafił do nas prąd zgodnie z przyjętymi w ostatnim czasie uwarunkowaniami i cenami, które określiła specjalna ustawa – dodaje.
Prądu jednak w mieście nie zabraknie. Od pierwszego stycznia ciągłość w dostawie zapewni sprzedawca rezerwowy. Mimo wcześniejszych obaw suwalska grupa zakupowa nie zapłaci w tej sytuacji kilkakrotnie więcej niż obecnie.
- Jeśli jakiemuś miastu skończy się umowa na zakup energii elektrycznej, a w przetargu nie zgłosi się żadna firma, to przepisy zapewnią, że wejdzie sprzedawca z urzędu – będzie nim jedna z dużych spółek Skarbu Państwa. Przepisy zapewnią też samorządom zakup energii elektrycznej po cenie maksymalnej 785 zł za 1 kilowatogodzinę, bez możliwości dorzucania różnego rodzaju opłat do ofert sprzedaży energii elektrycznej przez duże spółki energetyczne, np. kupna tzw. zielonych certyfikatów - informuje Anna Bednarska z Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w resorcie klimatu i środowiska.
Jednak Suwałki będą działały bez umowy. Mimo komfortu i zabezpieczenia dostawy miasto nie rezygnuje z ogłaszania kolejnych przetargów.
- Zamrożona cena dotyczy tylko energii elektrycznej, do tego musi dojść opłata dystrybucyjna, za przesył. Nie wiem jaki to będzie poziom. Myślę, że nasze rachunki za energię elektryczną wzrosnął dwukrotnie - przewiduje Renkiewicz. - Tak na prawdę dopiero w styczniu, kiedy otrzymamy fakturę zobaczymy jaki jest wzrost cen za dostawę i sprzedaż energii elektrycznej - dodaje.
W grupie zakupowej w sumie znajduje się 47 instytucji z Suwałk i gminy Raczki. Są to m.in. urzędy, szkoły, bloki spółdzielni mieszkaniowych, straż pożarna, obiekty spółek komunalnych czy szpital wojewódzki. Ten ostatni szacuje, że w przyszłym roku zapłaci o pół miliona więcej za prąd w porównaniu do mijającego roku.
- Jesteśmy jednostką, która ma zagwarantowaną urzędowo cenę, jest ona wyższa o ponad 50 proc., ale najważniejsze jest to, że dostawa energii jest zabezpieczona. Maksymalną cenę znamy, staramy się ją trochę obniżyć. Zobaczymy jak to wyjdzie. W tym roku wydaliśmy na prąd około milion zł. - tłumaczy Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.
Spokojny o dostawę prądu jest także wójt gminy Raczki.
- My mamy umowę na energię do końca tego roku. Przystępując do grupy zakupowej musieliśmy ją rozwiązać. Jednak widząc w jakim kierunki zmierzają kolejne przetargi postanowiliśmy cofnąć to rozwiązanie. W regulaminie jest zapisane, że dostawca automatycznie przedłuży nam umowę na kolejny rok. Ceny mamy ustawowo zagwarantowaną - tłumaczy Andrzej Szymulewski, wójt gminy Raczki. - Będzie drożej, ale też można racjonalnie gospodarować energią i troszkę zaoszczędzić - dodaje.
Oszczędności wprowadziło także miasto Suwałki. Już od kilku miesięcy oświetlenie uliczne jest włączane punktowo. Zalecane jest, by w miejskich instytucjach zużycie prądu zmniejszyć o 10 proc. Wyłączane są podświetlenia budynków miejskich. W tym roku samorząd zdecydował w ramach oszczędności nie wieszać w całym mieście iluminacji świątecznych. Dekoracje wiszą w ścisłym centrum, czyli na Placu Marii Konopnickiej i ulicy Noniewicza oraz w Parku Konstytucji 3 Maja i ulicy Kościuszki.
- Przy takich wzrostach cen to tylko możemy robić wszystko by ograniczyć stopień wzrostu. Taniej już nie będzie, tylko znacznie drożej. Musimy ograniczać zużycie prądu i w ten sposób ograniczyć nasze wydatki. To nie jest łatwa sytuacja - przyznaje prezydent Suwałk.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót