Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa gazociągu Polska-Litwa. Na pola wchodzą saperzy oraz geodeci

hel
Po świętach, mimo uwag rolników, rozpocznie się budowa gazociągu
Po świętach, mimo uwag rolników, rozpocznie się budowa gazociągu H. Wysocka
Po niedzieli ma rozpocząć się budowa gazociągu Polska-Litwa. Prowadzone będą prace geodezyjne, saperskie, archeologiczne oraz wycinka drzew.

półka Gaz System - inwestor informuje, że każdy właściciel nieruchomości przez którą będzie przechodziła rura zostanie poinformowany kiedy dokładnie na jego polu pojawią się robotnicy. Wcześniej musi bowiem być spisany protokół, który ma być podstawą do ewentualnych odszkodowań.
Nowy transgraniczny gazociąg połączy systemy przesyłowe gazu Polski i Litwy. Po naszej stronie będzie miał ok. 343 km, a w województwie podlaskim - 47 km. Będzie przechodził przez 5 gmin w powiatach suwalskim i sejneńskim – Racz-ki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo , Szypliszki, Sejny oraz Puńsk.
Inwestycja budzi kontrowersje wśród właścicieli gruntów, które będą wykorzystane do jej realizacji. Pola były i pozostaną bowiem własnością rolników, którzy za szkody wyrządzone w trakcie budowy otrzymają odszkodowania. Kością niezgody jest fakt, że inwestycja zostanie wpisana do ksiąg wieczystych i z tego powodu majątki stracą na wartości. Rolnicy domagali się aby Gaz System wydzielił działki pod budowę gazociągu, ale inwestor nie zgodził się na to. Podobnie jak na to, aby przynajmniej trochę skorygować przebieg rury z gazem. Mieszkańcy Suwalszczyzny zabiegali, aby była ona bliżej innych planowanych w naszym rejonie inwestycji, np. Via Baltiki, czy Rail Baltiki.
– W Żubrynie mamy S 8, linię energetyczną, Via Baltikę i szybką kolej – wyliczał tamtejszy radny Andrzej Gawiński podczas spotkania z przedstawicielami spółki Gaz System. – Tniecie mi gospodarstwo co sto metrów. Co mam z nim zrobić?

Gazociąg Polska-Litwa. Na Suwalszczyźnie inwestycja rusza za kilka miesięcy [Zdjęcia]

Ale tych uwag nikt nie brał pod uwagę. Inwestor przypomniał, że budowa odbywa się w ramach specustawy, a ta dopuszcza wejście na grunt nawet wtedy, gdy właściciel jest temu przeciwny.
Na czas budowy wykonawca zajmie 28-metrowy pas ziemi. Teraz najważniejsze jest, aby właściciele gruntów zadbali o rzetelny protokół przekazania, w którym powinno znaleźć się wszystko co na polu się znajduje. Dokument będzie podstawą do wypłaty odszkodowania. Po zakończeniu budowy na polach pozostanie strefa kontrolna o szerokości 12 metrów na której nie można wznosić żadnych obiektów i prowadzić działalności, która mogłaby uszkodzić instalację.

Gaz System zapowiada, że inwestycja będzie zakończona do końca 2021 roku.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto