Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białystok. Święto ulicy Kilińskiego 2020. Już w niedzielę 24.05 [zdjęcia]

red.
Święto ulicy Kilińskiego w Białymstoku co roku jest barwnym klimatycznym wydarzeniem. W tym roku, ze względu na pandemię, pozostaje nam świętować wirtualnie.

Ulica Jana Kilińskiego jest jedną z najkrótszych i jedną z najpiękniejszych w Białymstoku. Jednocześnie jedną z najstarszych i kiedyś najważniejszych w mieście.

Kilińskiego to jedno z nielicznych miejsc w śródmieściu z klimatem starówki. Zamyka ją Pałacyk Gościnny Branickich, a w stylowych kamienicach stojących wzdłuż ulicy mieszczą się instytucje kultury i knajpki z ogródkami.

Święto ulicy J. Kilińskiego 2020

W tym roku inaczej niż zwykle obchodzimy Święto Ulicy Jana Kilińskiego. Biorą w nim udział miejskie instytucje, które mieszczą się przy tej ulicy.

Organizatorzy zapraszają na wirtualny spacer historyczny, który poprowadzą: dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" Wojciech Bokłago, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku Jolanta Szczygieł-Rogowska oraz dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Opowiedzą między innymi kim był Jan Kiliński i dlaczego ta ulica została właśnie tak nazwana. Będziecie mogli również zobaczyć archiwalne zdjęcia wozów bojowych oraz powstanie Muzeum Wojska. Nie zabraknie informacji jak wyglądała ul.Kilińskiego na przełomie XVIII, XIX i XX wieku.
24 maja 2020. Początek godz. 11.00. Wystarczy wejść na profile FB Muzeum Wojska w Białymstoku, Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Ulica J. Kilińskiego w Białymstoku
W czasach hetmana Branickiego dzisiejsza ulica J. Kilińskiego była polną ścieżką biegnącą wzdłuż pałacowych stawów. W latach 1766-77 wzniesiono Pałacyk Gościnny, w którym Izabela Branicka przyjmowała niektórych gości. Od strony kościoła istniała też wozownia, którą na początku XIX wieku przekształcono w kamienicę nazywaną przez białostoczan lożą masońską. Kolejne budynki zaczęły powstawać dopiero od połowy XIX wieku, kiedy już zlikwidowano stawy. Ulicę zaczęto wówczas nazywać Niemiecką. Wtedy zaczęły pojawiać się w tym miejscu restauracje, zakłady fotograficzne i hotele, wśród nich słynny Ritz. Dziś niewiele z tego zostało, ale niepowtarzalny urok ulicy wciąż istnieje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Święto ulicy Kilińskiego 2020. Już w niedzielę 24.05 [zdjęcia] - Białystok Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto