Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alkohol i papierosy w szkołach. Zaczynają pić od 9 lat, nałogowo palić od 14 lat

(HEL)
Archiwum
Pić zaczynają od dziewięciu lat, a nałogowo palić - od 14. Niemal co drugi uczeń może bez problemu kupić marihuanę, albo haszysz.

Większość twierdzi, że dzięki używkom jest szczęśliwa oraz zrelaksowana. Nie dostrzega żadnych konsekwencji związanych z piciem, ćpaniem, czy paleniem.

Piją w domach

W suwalskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych odbyły się anonimowe badania, które miały określić, czy uczniowie sięgają po używki. Ankiety wypełniły 722 osoby, a analiza dokumentów nie napawa optymizmem. Okazuje się, że większość bez problemu może kupić piwo, a co trzeci także wino oraz wódkę. Co czwarty badany po raz pierwszy sięgnął po alkohol w domu, co dziesiąty w parku, a co dwudziesty - w dyskotece.

Białystok. Nagi mężczyzna znaleziony na polu w okolicy Zawad

Niemal połowa ankietowanych uczniów zauważyła, że w mieście jest bardzo dużo reklam i promocji alkoholu. Niektórzy uznali, że właśnie to sprzyja sięganiu po używki.

Niektórzy uczniowie suwalskich szkół twierdzili, że znają skutki picia, czy odurzania się. Jakie one są? Większość wskazała, że z tego powodu pogarszają się relacje z... rodzicami. Ale są też i tacy, którzy uważają, że narkotyki, czy alkohol nie wywołują żadnych negatywnych skutków.

Osiedle Dziesięciny. Policyjny pościg i strzelanina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Badania wskazują, że po środki odurzające najczęściej sięgają dzieci z zamożnych rodzin, a po papierosy - z patologicznych. Jakie środowisko reprezentują ci, którzy piją, nie wiadomo. Ankiety nie pozwoliły tego ustalić.

Dopalacze to śmierć

Firma wykonująca badania sugeruje władzom miasta, że powinny w placówkach oświatowych zorganizować cykl spotkań i uświadomić młodzieży jak duże jest prawdopodobieństwo śmierci po zażyciu dopalaczy. Należy też zapewnić uczniom atrakcyjne formy spędzenia wolnego czasu. Badania wykazały bowiem, że dzieci sięgają po używki nie tylko z ciekawości, a także z nudy.

Specjaliści nie wykluczyli, że handel papierosami, czy środkami odurzającymi odbywa się na terenie szkół, lub w ich bliskiej okolicy. Dlatego sugerują, by częściej sprawdzać to, co dzieje się w placówce i wokół niej.

Eksperci zauważają również, że większość uczniów sięgnęła po używki za namową kolegów. A w takiej sytuacji działania edukacyjne powinny być szeroko zakrojone i obejmować całą grupę, a nie tylko ucznia, który został przyłapany na paleniu papierosa.

Na podstawie diagnozy Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowała specjalny program, który będzie realizowany w suwalskich placówkach.

Insp. Mariusz Ciarka: W dopalaczach jest cała chemia z naszego domu, źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto