Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8 Międzynarodowy Festiwal Filmowy ŻYDOWSKIE MOTYWY

RO
W dniach, 28-29 czerwca 2012 r., w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach, ul. Noniewicza 42,odbędzie się 8 Międzynarodowy Festiwal Filmowy ŻYDOWSKIE MOTYWY. Wstęp wolny.

Pokazy pofestiwalowe w Suwałkach –

PROGRAM:

28 czerwca 2012
godz. 17:00
Rachunek szczęścia / In Fortune’s Debt (Polska, 2010)
reżyseria: Irek Dobrowolski
film dokumentalny
48 min

godz. 18:00
Ala z elementarza / The Girl from a Reading Primer (Polska, 2010)
scenariusz i reżyseria: Edyta Wróblewska
film dokumentalny
29 min

godz. 18:40
Między kroplami deszczu / Between the Raindrops (Polska, 2009)
scenariusz i reżyseria: Kuba Karyś, Paulina Loszek
film dokumentalny
94 min

29 czerwca 2012
godz. 17:00
Lawnswood Gardens (Polska, 2011)
reżyseria: Paweł Kuczyński
film dokumentalny
53 min

godz. 18:00
Krakowiaczek ci ja… / Blinky & Me (Polska, USA, 2011)
scenariusz i reżyseria: Tomasz Magierski
film dokumentalny
77 min

godz. 19:30
Przesłuchanie / Audition (Holandia, 2011)
reżyseria: Udo Prinsen
film animowany
6 min

godz. 19:40
Obietnica / Promise (Dania, 2010)
reżyseria: Morten BH, Kirsten Dehlholm, Henning Carlsen
film krótkometrażowy
8 min

OPISY FILMÓW:

Rachunek szczęścia / In Fortune’s Debt
Stella Czajkowska, mieszkająca w Szwecji bohaterka filmu, opowiada dzieje swoje i rodziny, tragicznie naznaczone przez II wojnę światową. Utalentowana pianistka w czasie wojny trafiła wraz z rodziną do łódzkiego getta, a następnie do Auschwitz. Pomimo skierowania do komory gazowej przeżyła. To był początek jej cudownych ocaleń – szczęśliwe zbiegi okoliczności ratowały ją przed śmiercią w Stuthoffie i z katastrofy statku. Po wojnie Stella Czajkowska została profesorem, a w całej Szwecji wygłaszała wykłady na temat Holokaustu, często połączone z recitalami. W jednym z takich spotkań uczestniczył Anders Hoegstroem, skazany później za nakłanianie do kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z obozu Auschwitz…

Ala z elementarza / The Girl from a Reading Primer
Alina Margolis-Edelman była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca ’68. Jako jedyna Polka wśród „Lekarzy Świata” jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.

Między kroplami deszczu / Between the Raindrops
Film opowiada historie krakowskich Żydów ocalałych z piekła Holokaustu. Stella, Janka, Tosia, Aleksander, Janek będąc dziećmi przeżyli getto, obóz w Płaszowie, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Wielokrotnie cudem uniknęli śmierci. Czy to był cud, przypadek, wola Boga, a może tylko i aż szczęście. Wtedy – stąpając między kroplami deszczu – zadawali sobie takie pytania. Zadają je również dzisiaj. W filmie występuje jeszcze jedno „dziecko” – Niklas Frank – syn hitlerowskiego gubernatora, który w okupowanym Krakowie przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Dziś oni wszyscy wyruszają w ostatnią podróż w poszukiwaniu śladów i czasu, którego już nie ma. Podróż być może dla nich najważniejszą.

Lawnswood Gardens
Filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii. W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), Vaclav Havel, Mirosław Bałka, Anthony Bryant i Griselda Pollock, Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr. Konsultantem artystycznym filmu jest malarka Lydia Bauman, córka prof. Baumana.

Krakowiaczek ci ja… / Blinky & Me
Film opowiada o życiu i pracy pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich twórcy.

Przesłuchanie / Audition
Film opowiada historię ojca i syna zamkniętych w obozie zagłady. Syn, trębacz, jest przesłuchiwany do obozowej orkiestry by zwiększyć szanse przeżycia. Pluton egzekucyjny zadecyduje czy zostanie przyjęty. Ojciec słucha go z oddali…

Obietnica / Promise
Akcja filmu dzieje się w Wilnie w okresie międzywojennym. Pomimo wielkiej biedy matka przepowiada swemu 10-letniemu synowi Romainowi świetlaną przyszłość. Tylko starzejący się Pan Piekielny wierzy w jej słowa, ale też zmusza chłopca do złożenia dziwacznej obietnicy; tylko czas pokaże czy Romain jej dotrzyma. Ten fragment rzeczywistości został opisany w Obietnicy poranka, autobiografii Romain Gary’ego, francuskiego dyplomaty i pisarza; trzech reżyserów przyrzekło wzajemnie sobie coś, co następnie przekształcili w film.

Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, www.jewishmotifs.org.pl
Organizator pokazu pofestiwalowego w Suwałkach: Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, www.mdk.suwalki.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto