Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

45. rocznica koronacji figury Matki Bożej Sejneńskiej w Sejnach. Mieszkańcy dziękowali za opiekę przez ponad cztery wieki [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
W Sejnach świętowano 45. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Sejneńskiej. W czasie niedzielnych (6 września) uroczystości został poświęcony odnowiony zabytkowy XVIII-wieczny ołtarz główny Sejneńskiej Bazyliki.

Figura Matki Boskiej Sejneńskiej została sprowadzona przez Jerzego Grodzieńskiego w 1602 roku, nabył ją w Królewcu i oddał w opiekę dominikanom. Zasłynęła licznymi łaskami, należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny. Jest misternie rzeźbiona w drewnie lipowym i przedstawia postać Matki Bożej siedzącej na tronie.
Rzeźba jest otwierana na boki, tworząc płaszcz opiekuńczy, podtrzymywany rękoma Maryi. Na otwartych bokach płaszcza Matki Boskiej widnieją malowidła 26 postaci różnych stanów, po 13 z lewej i prawej strony. Inicjatorem koronacji w latach 70. był ówczesny proboszcz parafii w Sejnach, ks. Stanisław Rogowski. Papież Paweł VI bullą z 3 lutego 1973 roku udzielił zezwolenia na koronację figury. 7 września 1975 roku kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, przewodniczył uroczystościom koronacyjnym.
Na co dzień cudowna figura znajduje się w bocznej kaplicy sejneńskiej bazyliki. Jedynie raz w roku – właśnie w uroczystość rocznicową i jednocześnie odpustową – jest przenoszona z kaplicy przed ołtarz główny i otwierana. tak też stało się 6 września, podczas obchodów 45. rocznicy koronacji figury. W uroczystości uczestniczył ks. Jerzy Mazur, biskup ełcki, który m.in. powiedział: Ta droga wiary, którą przeszła Maryja, czeka na naśladowców. Dziś trzeba nam wiary, by uświadomić sobie tę niezwykłą obecność Chrystusa, szczególnie w Eucharystii. Jeśli uwierzymy w tę rzeczywistość, będziemy błogosławieni. Czyli szczęśliwi".
Na zakończenie nabożeństwa bp Mazur dokonał aktu zawierzenia diecezji ełckiej Matce Bożej Sejneńskiej. Został poświęcony odnowiony zabytkowy XVIII-wieczny ołtarz główny Sejneńskiej Bazyliki.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto