Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40-lecie Zespołu Folklorystycznego Pogranicze z Szypliszek [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Wczoraj (1.08) zespół folklorystyczny z Szypliszek świętował 40-lecie swojej działalności. Uroczystości odbyły się w Becejłach

Nazwa „Pogranicze” nie jest przypadkowa. Odnosi się do miejsca, w którym członkowie zespołu mieszkają oraz działają czyli styku dwóch kultury - polskiej i litewskiej.
Inicjatorką powołania zespołu była Waldemara Malinowska, kierownik gminnego ośrodka kultury. Oparła go Józefie i Tadeuszu Murawskich, którzy skupili wokół siebie grupę znanych im dobrych śpiewaków.
W 1987 r. 'Pogranicze" zostało wytypowane na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Jak mówi Józef Murawski, kierownik zespołu wyjazd do Kazimierza pomógł mu zrozumieć, na czym polega wartości śpiewu rodzimego. Rok później powstała grupa dziecięca i zrodził się pomysł przedstawiania miejscowych obrzędów - chodzenie z Allelują, z Ewangelią, Herody czy Jasełka.

Dorosłe „Pogranicze” wraz z „Małym Pograniczem” wspólnie występowało przy różnych okazjach. Jednym z najważniejszych był koncert w Filharmonii Narodowej w 1999r, gdy warszawskiej publiczności prezentowali pieśni i tańce Suwalszczyzny.
Wiele nagród, które "Pogranicze" zdobyło (w tym I nagroda w Kazimierzu nad Wisłą, nagroda im. Oskara Kolberga przyznana przez Ministra Kultury i Sztuki) spowodowało, że zespół stał się szczególną wizytówką kultury regionalnej Suwalszczyzny. W jego repertuarze znajdują się różnorodne pieśni: patriotyczno – historyczne, religijne, obrzędowe, miłosne, pasterskie i inne. Warto dodać, że w 1999 roku, podczas pobytu papieża Jana Pawła II na Wigrach zespół dał półgodzinny koncert polskich pieśni z Suwalszczyzny.

W niedzielę "Pogranicze" świętowało 40-lecie swojej działalności. Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach pod przewodnictwem bp Adriana Galbasa SAC, biskupa pomocniczego diecezji.

- Aby świętować wasz wspaniały jubileusz, nie ograniczyliśmy się tylko do akademii, koncertu, czy obiadu. To wszystko jest ważne, ale wtórne. Aby świętować przyszliśmy do kościoła i stąd świętowanie zaczynamy. Chcemy to nasze dziękuję wypowiedzieć najpierw Bogu. Temu, od którego pochodzi wszelkie dobro, wszelkie dobre natchnienia i najgłębsze inspiracje. Temu, który jest dawcą talentów. Temu, który jest źródłem piękna. Śpiewając oddajemy Bogu chwałę – mówił bp Galbas.

Podziękował zespołowi za lata owocnej pracy artystycznej i kultywowanie autentycznej twórczości ludowej, nieskażonej nutą fałszu czy sztuczności.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto