Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmawiali o przyszłości Suwałk i Suwalszczyzny

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Budowa miejskiej farmy fotowoltaicznej, spalarnia odpadów czy medioteka to tylko niektóre plany władz Suwałk na rozwój miasta. O możliwościach postępu subregionu suwalskiego rozmawiano na debacie zorganizowanej przez Krzysztof Jurgiel, posła do Parlamentu Europejskiego oraz oraz Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP.

Głównym celem debaty zorganizowanej w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach było poinformowanie samorządowców o polityce rozwoju i możliwościach, jakie stoją przed subregionem suwalskim dzięki prowadzonej polityce Unii Europejskiej oraz Polskiego Rządu i jednostek samorządu terytorialnego.

- Od stycznia 2023 wchodzą w życie programy rozwojowe krajowe, a także dla województwa podlaskiego. Chcemy poinformować o zasadach polityki regionalnej, która jest i będzie prowadzona w Polsce na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - powiedział europoseł Krzysztof Jurgiel, organizator wydarzenia.

Gościem specjalnym konferencji była Małgorzata Jarosińska – Jedynak Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Rozmawiamy o konieczności strategicznego planowania działań, które będą wpływać na rozwój całego województwa podlaskiego, poprzez realizowanie inwestycji w partnerstwie. Przybliżyliśmy również to, co przed nami w perspektywie 2023-2027, czyli środki z polityki spójności. Do dyspozycji Polski jest 76 miliardów euro. Tu zarówno województwo podlaskie, jak i Suwalszczyzna, będą mogły uzyskać wsparcie. Są też fundusze europejskie na rozwój Polski Wschodniej, gdzie województwo podlaskie również będzie jednym z sześciu beneficjentów tego programu - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nie zabrakło również rozmów o wspólnej polityce rolnej. Na koniec sierpnia Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny, w związku z tym na Polską wieś popłynie ponad 25 miliardów euro.

- Nasz rząd jest przygotowany, żeby jak najszybciej te środki trafiły na wieś, dlatego od 17. października ruszą pierwsze nabory wniosków. Będą one dotyczyły przede wszystkim inwestycji w przetwórstwo, tworzenie nowych miejsc pracy, ale również mowa o wymianie niebezpiecznych materiałów w gospodarstwach rolnych. Chodzi głównie o usuwanie eternitu - tłumaczył poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Województwo podlaskie otrzymane środki przeznaczy także na rozwój infrastruktury kolejowej, turystyki i kultury.

- To szeroki wachlarz mechanizmów, które są dedykowane typowo dla subregionu suwalskiego. To przede wszystkim wsparcie w ramach obszarów funkcjonalnych, na zintegrowane inwestycje terytorialne, to też partnerstwo strategiczne - wyjaśnił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Nowa perspektywa przybliża Suwałki do realizacji kilku ważnych dla miasta projektów, m.in. budowy ścieżek rowerowych czy zazielenienie północnej części Suwałk.

- Mamy projekt budowy miejskiej farmy fotowoltaicznej, ale też duży, parasolowy projekt rozproszonej fotowoltaiki, żeby mieszkańcy mogli wykonać instalacje na własnych domach. Chcemy, żeby każdy obiekt użyteczności publicznej był też zaopatrzony w instalację fotowoltaiczną, a być może również w pompy ciepła - zdradził Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

Prezydent przyznał, że największym na dzień dzisiejszy problemem jest zabezpieczenie przez miasto wkładu własnego na inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto