Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazociąg Polska Litwa. Ruszają wizje lokalne na polach rolników

hel
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Gaz System SA
Od poniedziałku (23 września) do końca tygodnia na działkach przez które ma przechodzić polsko-litewski gazociąg odbędą się wizje lokalne

Natomiast na przełomie października i listopada rozpoczną się prace przygotowawcze pod inwestycję. Tyle tylko, że wciąż nie zgadzają się na nią rolnicy z gminy Raczki. Domagają się wyłączenia z ich gospodarstw gruntu w którym zostanie ułożona rura. A nie – jak chce inwestor – tylko zapisów w księgach wieczystych ograniczających prawa właścicieli.
Gazociąg Polska - Litwa to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. W północnej części będzie przebiegał przez pola rolników powiatów sejneńskiego, suwalskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego i ełckiego. Na czas położenia rur pod ziemią z użytkowania wyłączony zostanie obszar o szerokości ponad 20 metrów. Gdy budowa zostanie zakończona, szczególnej kontroli ma podlegać 12-metrowy pas znajdujący się nad rurą z gazem. Będą tam obowiązywały określone warunki gospodarowania, w tym - ścisły zakaz prowadzenia takich prac polowych.
Właściciele gruntów mają otrzymać jednorazowe odszkodowanie za czas budowy i związane z nią szkody, czyli np. wycinkę drzew w pasie montażowym Problem w tym, że nikt nie wie jak duże będą to kwoty, ponieważ inwentaryzacja ma być wykonana dopiero pod koniec tego roku.
– Będzie tak jak z augustowską obwodnicą – denerwują się zainteresowani. – Choć droga jest gotowa od sześciu lat, niektórzy do dziś nie otrzymali ani grosza.
Poza tym, chcieliby otrzymać rekompensatę za wykonane na ich polach parę miesięcy temu odwierty i ograniczenia w użytkowaniu ziemi .

Siekier wciąż nie chowają

Inwestor, czyli spółka Gaz-System przypomina, że wszystkie prowadzone przez nią działania są zgodne ze specustawą, która w tym przypadku ma zastosowanie. A, że posiada już wszystkie pozwolenia administracyjne , w tym pozwolenie na budowę to przystępuje do działania. W tym tygodniu odbędą się więc wizje lokalne z przedstawicielami firm uczestniczących w przetargu na wykonanie gazociągu. Natomiast na przełomie 2019/2020 roku nastąpi m.in. wytyczenie trasy i wycinka drzew w pasie montażowym. A dopiero później, czyli na początku przyszłego roku inwestor planuje spotkania informacyjne z właścicielami gruntów. Gazociąg ma być przekazany do eksploatacji za trzy lata.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto