Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmora pracujących przy komputerze – zespół cieśni nadgarstka

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Pracujesz w biurze, więc inni myślą, że się nie przemęczasz? Zobacz, z czym może wiązać się ciągła praca przy komputerze. Sprawdź, co oznacza zespół cieśni nadgarstka.

Częste, powtarzające się systematycznie bóle w okolicach stawu nadgarstkowego mogą oznaczać stan chorobowy o właściwej sobie nazwie – zespół cieśni nadgarstka. Jeżeli doskwiera ci ból w okolicach nadgarstka i palców, odczuwasz tam mrowienie, masz osłabiony chwyt i trudno zacisnąć ci dłoń w pięść, to dolegliwość ta może dotyczyć również ciebie.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka są trojakie: anatomiczne, fizjologiczne i nabyte. Oznacza to, że może on dotknąć każdego z nas, jeśli ta część ciała ulega przeciążeniu. Przyczyny anatomiczne pojawiają się w wyniku zaburzeń rozwojowych. Podłoże fizjologiczne dotyczy stanów zapalnych lub zmian pourazowych. Z kolei zespół cieśni nadgarstka można nabyć w wyniku powtarzających się manualnych czynności, które wymagają wykonywania tych samych ruchów przez kilka godzin. Tym bardziej, jeśli odpowiednie mięśnie oraz stawy nie były uprzednio przygotowywane do intensywnej pracy i nie zapewnia się im właściwego czasu na regenerację. Może tu chodzić o obsługę nowych technologii lub naukę gry na instrumencie. Ambicja, obowiązki zawodowe i rozrywka dość często przyczyniają się do nadwyrężeń. Wiele osób pracujących na co dzień przy komputerze prawdopodobnie dobrze zdaje sobie sprawę z tego, o jakim zagrożeniu tu mowa. Ryzyko pojawienia się choroby wzrasta w obecności reumatoidalnego zapalenia stawów, u osób z cukrzycą, dną moczanową i niedoczynnością tarczycy, a także podczas ciąży czy menopauzy.

Dlaczego pojawiają się zmiany chorobowe?
W każdym wypadku, gdy chodzi o zespół cieśni nadgarstka, ma miejsce nieprawidłowe funkcjonowanie nerwów w dłoni i samego stawu. Nerw pośrodkowy, biegnący w kanale nadgarstka ulega wówczas przez długi czas uciskowi. Ma za mało miejsca, co ostatecznie prowadzi do gorszego ukrwienia i nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy nasilają się zazwyczaj w nocy oraz przy podniesieniu ramion do góry. Przy pukaniu w nerw pośrodkowy w miejscu kanału nadgarstka taka osoba odczuwa nieprzyjemne doznania – przede wszystkim drętwienie – w obrębie palców, które on unerwia (objaw Tinela-Hoffmana). Są to kciuk, palec wskazujący, palec środkowy i połowa palca serdecznego. Ponadto po zgięciu nadgarstka na 60 sekund pojawia się lub nasila mrowienie, które rozchodzi się w kierunku ramienia (objaw Phalena).

Zespół cieśni nadgarstka a powrót do zdrowia
Po zwolnieniu ucisku i przywróceniu prawidłowego ukrwienia nerw się regeneruje i możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Niestety czasami oznacza to przerwę w dotychczas wykonywanych czynnościach. Zwłaszcza jeśli to one stanowiły podwalinę problemu. W żadnym wypadku nie wolno schorzenia bagatelizować i najlepiej od razu udać się do ortopedy. Ten powinien dokonać właściwego rozpoznania i zastosować odpowiednie środki. W celu likwidacji obrzęku i stanów zapalnych unieruchamia się nadgarstek, stosując ortezę. Podaje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także wdraża fizykoterapię. Zabieg operacyjny jest konieczny tylko, gdy w wyniku zastosowanego leczenia nie następuje poprawa lub gdy zmiany są bardzo daleko posunięte. Czas powrotu do pracy uzależniony jest od zaawansowania choroby, zastosowanej metody leczenia oraz reakcji samego organizmu. Chodzi zazwyczaj o kilka tygodni, a w przypadku pracowników biurowych trwa to około czterech. Jeśli ktoś wykonuje zawód polegający na ciężkiej fizycznej pracy, prawdopodobnie okres ten się wydłuży.

Chorobie można oczywiście w pewnym stopniu zapobiegać. Przede wszystkim poprzez odpowiedni odpoczynek i regenerację tkanek. Jeżeli dana czynność wykonywana jest przez kilka godzin pod rząd, warto robić przerwy i ćwiczenia rozluźniające oraz wzmacniające. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, należy reagować.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto