Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. Przestawiamy wskazówki zegarków z godz. 2.00 na 3.00. Śpimy krócej

red
pixabay
W nocy z soboty na niedzielę (28/29 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Przestawiamy wskazówki zegarów o godzinę do przodu - z godz. 2.00 na 3.00. Śpimy krócej, ale za to będziemy się cieszyć dłuższym dniem.

Czas letni stosowany jest w niemal siedemdziesięciu krajach na świecie (i prawie we wszystkich państwach w Europie; zmiany czasu w Europie nie wprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś). Każdy kraj zmienia czas o godzinie 2:00 lub 3:00 swojego czasu lokalnego.

Zmiana czasu pierwszy raz została zastosowana podczas I wojny światowej, gdy Niemcy 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r.o godzinę w tył. 2 lata później czas letni wprowadzono również na Wyspach Brytyjskich oraz w USA.

Po co przestawiamy wskazówki zegarów? Powszechnie uważa się, że po to by zaoszczędzić energię elektryczną, a właściwie energię świetlną. Zmiany czasu mają powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Gdy standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5 do 19, natomiast w czasie letnim - od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie prądu, ponieważ większość Polaków nie wstaje przed godz. 6 i nie idzie spać o godz.19.

Zakładane oszczędności prądu zmniejszają się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano. Dlatego zimą wraca się do czasu podstawowego – w Polsce czasu środkowoeuropejskiego, czyli zimowym.

Ale zmiana czasu nie pozostaje obojętna dla tych, którzy prowadzą ustabilizowany tryb życia - potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków . Poza tym krótszy sen przy zmianie czasu może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca.

W całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę marca o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o: 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego), o godzinę do tyłu.

Czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.

Do czasu zimowego wrócimy 25 października 2015.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu. Przestawiamy wskazówki zegarków z godz. 2.00 na 3.00. Śpimy krócej - Podlaskie Nasze Miasto

Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto