Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za pomocą aplikacji chcą zapoznać suwalczan z historią życia bohatera

msi
Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach stworzyli aplikację na telefon za pomocą, której mieszkańcy będą mogli poznać historię życia dotąd nieznanego suwalskiego bohatera.

Katarzyna Margol i Piotr Zajączkowski z II LO marzą o tym, aby wziąć w tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jednak, aby tak się stało muszą zrealizować projekt w ramach, którego upamiętnią losy i działalność posła sprawującego mandat w latach 1918-1939 i który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

Przyjaciel marszałka
– Wybraliśmy osobę suwalczanina Adama Koca – opowiadają. – Aby dotrzeć do informacji na jego temat spotykaliśmy się z historykami, przeglądaliśmy zbiory biblioteczne i archiwa. Nawet udało nam się dotrzeć do kopii jego aktu urodzenia!

Adam Koc urodził się w Suwałkach i mieszkał na ul. Krzywej 80, obecnej Gałaja.

– Okazało się, że był to dom babci Aleksandry Piłsudskiej, który teraz upamiętnia mur – mówią. – Później uczęszczał do szkoły w której my się obecnie uczymy.

To właśnie w Suwakach zapoczątkował swoje działania, np. brał udział w strajku gimnazjalistów i prawdopodobnie należał do Narodowego Związku Robotniczego. Był też członkiem Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. Następnie m.in. dzięki jego inicjatywie powstało Polska Organizacja Wojskowa.

Suwalczanin był bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, którego 1918 roku powitał na dworcu kolejowym powracającego z twierdzy w Magdeburgu.

Zaś w 1928 roku został posłem z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, którym był przez trzy kadencje. Jako minister skarbu w czasie II wojny światowej nadzorował ewakuację złota Banku Polskiego. Był jedną z pierwszych dziesięciu osób odznaczonych Krzyżem Niepodległości. Po wojnie pracował jako kucharz. Zmarł w samotności w Nowym Yorku, a został pochowany na cmentarzu w Oksfordzie tuż obok J.R.R. Tolkiena, zaś na jego grobie widnieje napis „suwalczanin”.

Czytaj również:Przy garnizonie zasadzili drzewo by upamiętnić bohatera

Kasia i Piotrek postanowili, że chcą postać Koca przybliżyć wszystkim mieszkańcom.

– Chcieliśmy sprawdzić jaką wiedzę na jego temat mają suwalczanie, dlatego zrobiliśmy sondę uliczną – opowiadają. – Zadawaliśmy ludziom pytania dotyczące tego, czy wiedzą kim był Adam Koc. To przykre, ale niestety nikt nie potrafił nam nic o nim powiedzieć.

Jedno z nich chce być prezydentem
Dlatego stworzyli prezentację na jego temat, a następnie w szkole przeprowadzili wykład edukacyjny wśród uczniów i nauczycieli. Jakby tego było mało to sami upiekli babeczki w których każdy mógł znaleźć „wizytówkę” bohatera.

Zorganizowali także konferencję na ten temat w PWSZ w oraz spotkali się z Młodzieżową Radą Miasta.
Kasia i Piotrek przygotowali także aplikację na telefon. Będzie się w niej znajdowała gra - quiz wiedzy o Kocu oraz istotne informacje z jego życia.

– Teraz wiedzę najłatwiej czerpać z technologii. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy ją mieszkańcom i trwale upamiętnimy pamięć o naszym wielkim bohaterze – mówią z uśmiechem Kasia i Piotrek.

Oboje interesują się historią i polityką, a Piotrek marzy o tym, aby być politykiem, a być może nawet prezydentem Suwałk.

Tu oglądasz: Smog skraca życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto