18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z wiz(yt)ą w puszczy białoruskiej

red.
Commons/commons.wikimedia.org
Commons/commons.wikimedia.org Yogi555
Po drugiej stronie granicy też jest Puszcza Białowieska. Można ją zwiedzać. Centrum położonego w województwie grodzieńskim i brzeskim Państwowego Park Narodowego „Puszcza Białowieska” znajduje się we wsi Kamieniuki, ok. 60 km od Brześcia. Żeby tutaj dotrzeć, musimy posiadać wizę turystyczną.

Tę część puszczy zwiedzać można wyłącznie z białoruskim biurem turystycznym (przewodnikiem). I stamtąd otrzymamy potwierdzenie przyjazdu, nazywane też zaproszeniem lub podaniem, dokument niezbędny przy załatwianiu formalności wizowych. Możemy też zdać się w tej kwestii na polskie biuro, współpracujące z białoruskimi przewodnikami, powierzając mu zarówno pośrednictwo w załatwieniu wizy, jak i organizację wycieczki. Pośrednicy są w Białymstoku, gdzie znajduje się Konsulat Generalny Białorusi (ul. Elektryczna 9, tel. 85 664 99 40, 744 55 01, 744 63 28), a także w samej Białowieży, skąd do przejścia granicznego Piererow mamy ok. 4 kilometrów drogi (czynne: 01.10.–31.03. w godz 8.00–18.00., 01.04.–30.09. w godz. 8.00–20.00; tel. 85 685 49 20). Granicę przekraczać można pieszo i na rowerze, samochody pozostawiamy parkingu w Białowieży lub w położonych bliżej przejścia Grudkach. Po drugiej stronie czekają na nas przewodnicy i białoruskie mikrobusy.

Największe atrakcje znajdują się w Kamieniukach i najbliższej okolicy centrum Państwowego Park Narodowego „Puszcza Białowieska”. Dużą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych turystów, cieszy się tutaj kilkunastohektarowe Gospodarstwo Dziadka Mroza. Z bramą, której strzegą Wyrwidąb i Waligóra, czeka wyrzeźbiona w drewnie kraina bajek – z królewną Śnieżką i siedmioma krasnoludkami, rybakiem i złotą rybką, a także baśniowymi dwunastoma miesiącami. Dziadek Mróz przyjmuje gości codziennie, przez cały rok. Zimą towarzyszy mu wnuczka Śnieżynka.
Warto też wybrać się do wioski Wiskuli, położonej 10 km na południowy wchód od Białowieży, gdzie zwiedzać możemy słynną rezydencję rządową. W 1991 r. doszło w niej do podpisania tzw. układu białowieskiego, na mocy którego przestał istnieć Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Atrakcje Państwowego Parku Narodowego „Puszcza Białowieska”
:

siedziba w Kamieniukach - Muzeum Przyrodniczo-Leśne, woliery ze zwierzętami (koniki polskie, łosie, żubry, wilki),

Polana Gościnna, dąb „Patriarcha”, sosna „Olbrzymia”,

Gospodarstwo Dziadka Mroza,

Carski Trakt z czasów Aleksandra III - droga Prużany – Białowieża oznakowana carskimi herbami,

Jezioro Ladzkie,

rezydencja rządowa w Wiskuli.

Wiza, ubezpieczenie i paszport

Za najtańszą turystyczną wizę jednorazową, ważną przez 30 dni, zapłacimy 25 euro. Dokumenty należy składać w konsulacie nie wcześniej niż 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą. Wymagane są:

wypełniony i podpisany osobiście przez wnioskodawcę formularz wniosku o wydanie wizy (dostępny na stronie internetowej ambasady),

jedno kolorowe zdjęcie formatu 3x4 cm, wykonane w ciągu 6 ostatnich miesięcy, umożliwiające identyfikację osoby aplikującej,

paszport ważny co najmniej 3 miesiące po zakończeniu okresu ważności wizy, zawierający czyste strony (co najmniej dwie kolejne),

ubezpieczenie zdrowotne firmy Europa lub innych firm białoruskich, pokrywające wszystkie zaplanowane dni pobytu w okresie ważności wizy,

tzw. podanie od białoruskiej firmy turystycznej (wzór na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś - www.mfa.gov.by), a w przypadku wyjazdu z pobytem do dziesięciu dni - potwierdzenie rezerwacji hotelu.

Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających dane zawarte we wniosku wizowym oraz zaprosić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę w celu złożenia dodatkowych wyjaśnień. Wydział konsularny nie przyjmuje dokumentów nadesłanych do konsulatu faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną.
Czas oczekiwania na wizę w trybie normalnym wynosi od 5 do 7 dni (25 euro), w trybie ekspresowym – do 48 godzin od daty wniesienia opłaty (50 euro). Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 9.00–12.00, sobota – 11.00–14.00 (przyjmowanie wniosków tylko na wizy ekspresowe).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z wiz(yt)ą w puszczy białoruskiej - Białystok Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto