18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XI Kaziuk Suwalski

ro2
7 marca, od godz. 10.00, na ul. A. Patli na Kaziuka Suwalskiego, odbędzie się, XI Kaziuk Suwalski czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach. Będzie to już jedenasta edycja tej imprezy organizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Parafię św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach.

„Kaziuk Suwalski, czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach" wywiódł się ze wspólnej tradycji uczczenia świętego Kazimierza - patrona Wilna i Wielkiego Księstwa Litewskiego (Suwalszczyzna do 1795 r. była jego częścią).

Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark funkcjonuje od ponad 400 lat (od 1602 r.) obok kościoła św. Kazimierza, również w Suwałkach, w nowej dzielnicy przy parafii św. Kazimierza Królewicza organizowany jest wspólnie przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki i parafię „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach".

ROKiS stara się, aby podobnie jak Kaziuk wileński suwalski nawiązywał do historycznej ciągłości kulturowej uczczenia św. Kazimierza. Gdy odpust przypada w karnawale, impreza ma charakter ludyczny, gdy w Wielkim Poście - refleksyjny.

Tegoroczny XI Kaziuk Suwalski przypada na początek Wielkiego Postu, dlatego zespoły ludowe Suwalszczyzny odtwarzać będą dla suwalskich słuchaczy dawne, dziś niemal zapomniane XVI- i XVII-wieczne pieśni wielkopostne oraz pieśni związane ze świętym Kazimierzem.

Na kiermaszu - czyli odpustowym jarmarku na sąsiedniej ulicy Patli - można będzie od godz. 10.00 kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i od twórców z terenu Litwy, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Suwalczanie cenią sobie możliwość zakupu zarówno tutejszych pisanek, palm czy dawniejszych zabawek ludowych, jak i kaziukowych serc z piernika, podwileńskich palm czy obwarzanków „prawie smorgońskich". W trakcie każdego suwalskiego Kaziuka prezentowane są także pokazy dawnego rzemiosła ludowego.

W XI Kaziuku Suwalskim weźmie udział ok. 150 twórców: zarówno rękodzielników, jak i członków zespołów śpiewaczych oraz chórów wykonujących w kościele patronalnym odwieczne pieśni wielkopostne.

Prezentacje dawnych pieśni religijnych podczas mszy świętych w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza (ul. Witosa):

8.45 - (przed mszą św.) - zespół śpiewaczy „Gozdawa" z Dowspudy;
9.00 - w trakcie mszy św. pieśni liturgiczne w wykonaniu Suwalskiego Chóru Seniora
10.40 - (przed mszą św. dla dzieci) - młodzieżowy zespół śpiewaczy „Młode Jezioranki" z Wiżajn;
13.10 - (przed mszą św. dla dzieci) - młodzieżowy zespół śpiewaczy
„Przeroślaczki" z Przerośli

Źródło: UM w Suwałkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto