Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna+ tylko dla wybranych

Zbigniew Biskupski, red (aip)
Rządowy program „Wyprawka szkolna”, już drugi rok dotyczy tylko bardzo niewielu dzieci. O dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, a także materiałów edukacyjnych, mogą ubiegać się jedynie rodzice oraz opiekunowie uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W poprzednich latach program przewidywał wsparcie również dla rodzin mniej zamożnych, dotkniętych problemami ekonomicznymi i społecznymi). Wnioski należy składać do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń, a termin ich składania ustala indywidualnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na siedzibę szkoły.

Jak wynika z badania CBOS „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2016/2017”, w ubiegłym roku na przygotowanie wyprawki rodzice musieli wydać średnio 903 zł. Przeciętne wydatki w przeliczeniu na jedno dziecko wyniosły 588 zł. Dla wielu rodzin tak duży jednorazowy wydatek nadal może stanowić wyzwanie. Tradycyjnie już, wraz z nowym rokiem szkolnym, rodzice muszą zaopatrzyć dzieci w przybory szkolne oraz mundurki.

Natomiast, coraz większy udział w kosztach stanowią dodatkowe płatne zajęcia edukacyjne lub ogólnorozwojowe – aż 61 proc. badanych posyła na nie albo zamierza posłać swoje dzieci. Co ciekawe, w roku szkolnym 2016/2017 zajęcia sportowe po raz pierwszy stały się najpopularniejszymi dodatkowymi płatnymi zajęciami, na których opłacanie zdecydowało się 39 proc. rodziców uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jak sobie poradzić z wrześniowym wyzwaniem finansowym? Aby obniżyć łączny koszt pakietu książek i przyborów szkolnych, należy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów.

Warto zastanowić się nad zakupem przyborów szkolnych w mniej popularnych sklepach z zabawkami czy materiałami papierniczymi – niestety w szczycie sezonu te najbardziej znane sieci mogą znacznie zawyżać ceny. Rozwiązaniem jest sprawdzenie, ile zapłacimy za konkretny produkt w poszczególnych sklepach internetowych, dzięki dostępnym porównywarkom cen, jak np. www.ceneo.pl, www.nokaut.pl czy www.skapiec.pl. Pamiętajmy również o sprawdzeniu kosztów dostawy – jeśli sklep oferuje darmową dostawę po przekroczeniu danej kwoty, warto zaprosić do zakupów zaprzyjaźnionych rodziców dzieci w wieku szkolnym.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto