Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy został utworzony w 1989 roku. Obejmuje ochroną 150 km2 urokliwego terenu ukształtowanego przez ostatnie zlodowacenie, kompleks 42 jezior wraz z otaczającymi je lasami, torfowiskami, bogactwem świata roślin i zwierząt. Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na niżu Europy, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów.
 obiezyświat.org autor herika

Geograficznie, leży w granicach Pojezierza Litewskiego i obejmuje fragmenty trzech mezoregionów: Pojezierza Zachodniosuwalskiego, Pojezierza Wschodniosuwalskiego i Równiny Augustowskiej. Prawie cały obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży w środkowej części dorzecza rzeki Czarnej Hańczy, dopływu Niemna.

Pod względem administracyjnym Park zlokalizowany jest w północnej części województwa podlaskiego, w granicach trzech powiatów: Suwałki (część gminy Suwałki), Sejny (części gmin Krasnopol i Giby) oraz Augustów (część gminy Nowinka). W województwie podlaskim, wchodzącym w skład obszaru Zielonych Płuc Polski, położone są także trzy inne parki narodowe: Białowieski, Biebrzański i Narwiański. W województwie podlaskim znajduje się 30,14% powierzchni wszystkich polskich parków narodowych. Świadczy to o niezwykle bogatych zasobach przyrodniczych całego regionu.

Centrum Informacji Turystycznej

Centrum jest czynne w dni robocze od 7:00 do 15:00 , w sezonie letnim od 7.00 do 15.00 , także w soboty i niedziele od 9:00 do 16:00. Przewodnicy są dostępni od wschodu do zachodu słońca, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Kontakt
Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego
Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel: (+ 48 87) 56 32 562, (+87) 5632577, 510992672, fax: (+48 87) 56 32 541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Baza noclegowa:

Leśniczówki - pokoje gościnne

Bryzgiel
Leśniczówka w Bryzglu położona jest nad jeziorem Wigry, w odległości 50 metrów od lasu. Obok leśniczówki znajduje się wieża widokowa z widokiem na jezioro Wigry i wyspy Ordów i Ostrów. Turystom udostępniono na piętrze 3-osobowy pokój, aneks kuchenny, łazienkę. Możliwość zamówienia wyżywienia u leśniczego obsługującego pokoje lub w gospodarstwach agroturystycznych w Bryzglu. Na miejscu możliwość wypożyczenia łódki. We wsi znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, sklep, bar.
Atrakcje najbliższej okolicy: jezioro Wigry, wieża widokowa, szlak pieszy, rowerowy, Wigierska Kolejka Wąskotorowa.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Dojazd: Trasa Augustów – Suwałki. We wsi Nowinka skręcamy na Bryzgiel. Po dojechaniu do Bryzgla (od Monkiń) skręcamy w lewo. Do leśniczówki zostało około 500m.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Gawarzec
Gawrych Ruda 58

Malowniczo położona (z dala od innych osad ludzkich, blisko lasu i ściśle chronionych jezior oraz Wigier) zabytkowa leśniczówka po generalnym remoncie. Idealne miejsce na wypoczynek rodzinny (także z małymi dziećmi), dla miłośników przyrody i spokoju. Turystom udostępniono na piętrze 5 miejsc noclegowych w 2 pokojach ładnie wyposażonych: dwu i trzyosobowym. W holu pomiędzy pokojami znajduje się wspólna dla dwóch pokoi łazienka, WC i aneks kuchenny (stół, krzesła, lodówka, kuchnia gazowa, czajnik elektryczny, naczynia itp.). W leśniczówce na parterze mieszka nadleśniczy WPN z rodziną, który jest również przewodnikiem po Parku. Jest to obiekt całoroczny. Możliwość przyjazdu z 6 końmi i popasu w stajni.
Atrakcje najbliższej okolicy: -jezioro Wigry, -ścieżka przyrodnicza „Jeziora”, -szlaki turystyczne: pieszy, rowerowy, kajakowy, -rejs statkiem po Wigrach, -Wigierska Kolej Wąskotorowa, -przejazdy bryczkami, tramwajami konnymi, kuligi.
Dojazd: trasa Augustów- Suwałki, skręt do Płociczna, w Płocicznie skręt w drogę asfaltową do Sobolewa, po przejechaniu około 0,5km skręt w prawo w drogę żwirową wzdłuż ściany lasu, przy daszkach turystycznych drogowskaz „Do leśniczówki”, po przejechaniu około 1,5km zjazd w prawo do leśniczówki.
Dojazd: trasa Augustów - Suwałki, skręt do Płociczna, w Płocicznie skręt w drogę asfaltową do Sobolewa, po przejechaniu około 0,5km skręt w prawo w drogę żwirową wzdłuż ściany lasu, przy daszkach turystycznych drogowskaz „Do leśniczówki”, po przejechaniu około 1,5km zjazd w prawo do leśniczówki
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Królówek

Leśniczówka w Królówku położona jest przy skraju lasu z dala od innych domostw. Jest to budynek drewniany, po remoncie. Turystom udostępniono na piętrze 2 pokoje: jedno i czteroosobowy. W holu pomiędzy pokojami znajduje się wspólna dla dwóch pokoi łazienka i aneks kuchenny (stół, krzesła, lodówka, kuchnia gazowa, czajnik elektryczny, naczynia itp.). Możliwość zamówienia wyżywienia u leśniczego obsługującego pokoje lub w gospodarstwie agroturystycznym w Piertaniach. Leśniczy obsługujący pokoje jest przewodnikiem turystycznym.
Atrakcje najbliższej okolicy: lasy, jezioro Pierty, szlaki piesze i rowerowe.
Dojazd: Trasa Suwałki – Sejny, mijamy po drodze wieś Stary Folwark i skręcamy w pierwszą drogę w lewo za Starym Folwarkiem (przy miejscu pamięci narodowej). Stąd do leśniczówki mamy 5km. Najpierw jedziemy drogą asfaltową do końca a potem żwirową. Przy drodze tabliczka kierunkowa do leśniczówki.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Krzywe

pokoje gościnne w siedzibie w Dyrekcji Parku, Krzywe 82

Pokoje gościnne znajdują się w budynku siedziby Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywym 82. Turystom udostępniono 3 pokoje dwuosobowe z łazienkami (jeden z nich jest z aneksem kuchennym, dwa pokoje posiadają również telewizor), dwa pokoje 1-osobowe ze wspólną łazienką na korytarzu oraz 1 apartament 4 osobowy składający się z trzech pokoi (pokój z łóżkiem małżeńskim, pokój z amerykanką dwuosobową, pokój jadalny z telewizorem), kuchni i łazienki.
Razem jest 12 miejsc noclegowych. Jest to obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: wystawa przyrodnicza (w tym samym budynku), wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” (100m), ścieżka przyrodnicza „Las” (50m), ścieżka przyrodnicza „Suchary” (500m), szlaki piesze, rowerowy, konny, jezioro Czarne (plaża, kąpielisko) (500m), biesiady z potrawami regionalnymi w miejscu piknikowym „Dziupla” (150m, ogniska).
Na miejscu możliwość: nabycia kart wstępu do parku, licencji wędkarskich na połów ryb w wodach WPN, materiałów informacyjnych, obejrzenia filmów przyrodniczych i ukazujących stare zanikające zawody oraz wypożyczenia rowerów.
Dojazd: trasa Suwałki-Sejny, po przejechaniu 4 km od Suwałk - miejscowość Krzywe, po lewej stronie drogi tuż przed lasem duży szary budynek. Możliwy dojazd komunikacją miejską MPK - nr linii 2, lub komunikacją PKS - kierunek Suwałki-Sejny (należy wysiąść na drugim przystanku w Krzywym)
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł, apartament jest wynajmowany jako całość w cenie 140 zł za dobę.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki,
tel. (+87) 5632562, fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Leszczewek
Leszczewek 40

Idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody. Leśniczówka położona jest przy ścianie lasu. Już z okien pokoju można obserwować leśne zwierzęta m.in. dziki, sarny.
Turystom udostępniono na piętrze: 5 miejsc noclegowych w 2 pokojach, ładnie wyposażonych : dwu- i trzyosobowym, łazienkę, wc, duży aneks kuchenny (stół, krzesła, lodówka, kuchnia gazowa, naczynia itp.). Odległość od restauracji 3km. Obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: -jezioro Wigry, -dolina Czarnej Hańczy, -klasztor pokamedulski w Wigrach, -ścieżki przyrodnicze: „Las” i „Suchary”, -szlaki piesze i rowerowe, konny.
Dojazd: trasa Suwałki – Sejny, po przejechaniu około 8km od Suwałk, przy wyjeździe z lasu, mijamy parking po lewej stronie, tuż za lasem skręt w prawo w drogę gruntową i dalej wzdłuż ściany lasu około 100m., dalej skręt w prawo i po około 1km znów w prawo; dalej z górki około 100m, do leśniczówki
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Lipnik

Dobre miejsce na wypoczynek rodzinny, znakomita baza wypadowa dla piechurów, rowerzystów, koniarzy. Turystom udostępniono oddzielny budynek mieszkalny obok leśniczówki. Jest to obiekt 5 osobowy składający się z: pokoju dwuosobowego na parterze (łóżko dwuosobowe) i trzyosobowego na pierwszym piętrze (trzy pojedyncze łóżka), pokoju kominkowego, garderoby, łazienki. W budynku nie ma aneksu kuchennego, jest lodówka, czajnik elektryczny oraz naczynia. Istnieje możliwość 2 dostawek (dwa fotele rozkładane). Obok w budynku miejsce popasu dla 6 koni. Obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: doliny rzek Wiatrołuży i Maniówki, wieże widokowa w Nowej Wsi i Wiatrołuży, szlaki piesze, rowerowe, konny.
Dojazd: trasa Suwałki - Nowa Wieś - Kaletnik, w Lipniaku zjeżdżamy z górki do wsi, tam mijamy przystanek autobusowy, najbliższa droga gruntowa prowadzi w prawo do leśniczówki; są to ostatnie zabudowania we wsi przed lasem.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Maćkowa Ruda
Maćkowa Ruda 57

Dobra baza wypadowa na wycieczki terenowe po Wigierskim Parku Narodowym oraz na wypoczynek rodzinny. Turystom udostępniono 6 miejsc noclegowych w 2 pokojach: dwu i czteroosobowym, pokój kominkowy, wspólną łazienkę, WC, aneks kuchenny. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia kajaków. Obsługujący pokoje gospodarz jest przewodnikiem turystycznym. Możliwość wyżywienia w gospodarstwie agroturystycznym lub w barze we wsi. Jest to obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: -szlak kajakowy Czarną Hańczą, szlak konny, pieszy i rowerowy, -możliwość wędkowania, -sąsiedztwo lasów Puszczy Augustowskiej, ścieżki przyrodnicze: „Płazy” i „Puszcza”.
Dojazd: trasa Suwałki – Sejny, po drodze skręt w Ryżówce w prawo w asfaltową drogę, kierujemy się do Maćkowej Rudy, przejeżdżamy przez las, za lasem drugie zabudowania po prawej stronie drogi.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Mikołajewo
Mikołajewo 34

Ładnie położona (nad jeziorem Wigry, w sąsiedztwie lasu) leśniczówka. Idealne miejsce na wypoczynek rodzinny. W leśniczówce udostępniono na piętrze 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach: jednoosobowym z prysznicem w pokoju i 2 dwuosobowych. W korytarzu znajduje się wspólna łazienka (prysznic, wc) oraz aneks kuchenny (lodówka, kuchenka elektryczna, czajnik elektryczny, naczynia itp.).
Atrakcje najbliższej okolicy: -jezioro Wigry (20m), -ścieżka przyrodnicza „Płazy” w Rosochatym Rogu, -klasztor pokamedulski w Wigrach, Piaski - malownicza zatoka jeziora Wigry, z piaszczystym łagodnie opadającym dnem, wystawa rybactwa w Czerwonym Folwarku, szlaki piesze i rowerowe.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, ttel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

ro2

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3