Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest w rozjazdach [ZDJĘCIA]

Teatr Lalki i Aktora w Łomży
Teatr Lalki i Aktora w Łomży
Teatr Lalki i Aktora w Łomży Teatr Lalki i Aktora w Łomży
Zaledwie dwa miesiące temu 8 marca w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyła się premiera sztuki Marty Guśniowskiej „Baśń o Rycerzu bez Konia”, a już zdobyła uznanie publiczności oraz została zauważona w świecie teatralnym, co zaowocowało zaproszeniami na festiwale. Właśnie dwa wyjazdy odbędą się w tym miesiącu.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest w rozjazdach

6 maja zespół łomżyńskiego teatru wyjeżdża do Rzeszowa na Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowany już po raz piąty przez Teatr Maska. Rzeszowski Festiwal to spektakle dla dzieci i dorosłych, będące najciekawszymi realizacjami teatru formy z ostatnich sezonów. Wśród zaproszonych spektakli są przedstawienia, które już święciły triumfy na ogólnopolskich i światowych festiwalach. Prezentowane podczas „Maskarady" przedstawienia oceniać będzie jury, które przyzna nagrody za najlepszą rolę kobiecą i męską, najlepszy spektakl dla dzieci i najlepszy spektakl dla dorosłych oraz dla najlepszego animatora. Poza teatrem z Łomży w konkursie zobaczyć będzie można spektakle teatrów z kraju /m.in. z Warszawy, Kielc, Olsztyna, Białegostoku, Bielska-Białej, Gdańska/ oraz z zagranicy /z Bułgarii, Białorusi, Ukrainy/. Spektakl „Baśń o Rycerzu bez Konia” w reżyserii Jarosława Antoniuka zostanie zaprezentowany rzeszowskiej publiczności 7 maja o godzinie 10.00

Zaledwie dwa dni po powrocie z Pokarpacia „Baśń o Rycerzu bez Konia” wyruszy za naszą wschodnią granicę do Grodna na Białoruś. Zaproszenie do udziału w II edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Lalki nad Niemnem” jest wynikiem długoletniej współpracy między teatrami z Łomży i Białorusi. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka organizowanego w Łomży gościliśmy kilkakrotnie zespoły z Grodna, Brześcia, Mińska oraz Witebska. W ramach współpracy Teatr Lalki i Aktora w Łomży wyjeżdżał też na Białoruś, gdzie był zapraszany do udziału w festiwalach teatralnych /m.in. w poprzedniej edycji festiwalu „Lalki nad Niemnem”/ oraz na występy gościnne. Ubiegłoroczny występ łomżyńskiego teatru w Grodnie ze spektaklem „Kopciuszek” okazał się być sukcesem /jury przyznało nagrodę za muzykę Bogdanowi Szczepańskiemu/. W tegorocznej edycji program grodzieńskiego festiwalu będzie bardzo bogaty – poza spektaklami konkursowymi teatrów z kilku państw środkowej i wschodniej Europy /m.in. Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Estonii oraz Polski/ odbędą się warsztaty, spotkania branżowe i wykłady. Grodzieńska publiczność obejrzy nasz spektakl 12 maja o godzinie 10.00 i 12.00.

To duże osiągnięcie i wyróżnienie dla łomżyńskiego teatru, że tak „młody” spektakl już został zauważony w świecie teatralnym.

Współczesna baśń Marty Guśniowskiej o nieszczęśliwym Rycerzu bez Konia i równie nieszczęśliwym Koniu bez Rycerza, którzy wędrując przez świat szukają siebie nawzajem, to historia pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. W opowieści nie wszystko toczy się jak to w bajkach bywa. Obok Rycerza i Konia pojawią się w niej uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, mała myszka, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok, przy czym ich przymiotów nie należy traktować do końca serio.

Niezwykle bogata i oryginalna scenografia przenosi nas w świat fantazji, zabaw dworskich oraz do barokowego salonu do spełniania próżności i zachcianek dam dworu, w którym umieszczono miniaturową scenkę dla teatru marionetek.

Formuła sceniczna, nawiązująca scenografią i kostiumami do teatru barokowego, wzbogacona została o piosenki i tańce, z oprawą muzyczną, na którą składają się trawestacje dzieł wielkich kompozytorów nie tylko epoki baroku. Są w tym spektaklu żywy plan i teatr marionetek, zręcznie i naturalnie ze sobą powiązane.
Jak w sztuce Marty Guśniowskiej, również w spektaklu w pięknej, bogatej, wysmakowanej formie przekazywane są ważne treści.

Bohaterowie – Rycerz bez konia i Koń bez Rycerza, są osobno samotni i nieszczęśliwi. Błąkają się po świecie w pojedynkę. Rycerz wędrujący na piechotę wzbudza niedowierzanie i śmiech, koń bez rycerza - zdumienie i lekceważenie. W końcu się znajdują i wszystko staje się takie, jakie być powinno.

Liczymy na to, że maj będzie dla łomżyńskiego zespołu nie tylko bardzo pracowity, ale również owocny. Mamy nadzieję na wypromowanie spektaklu „Baśń o Rycerzu bez Konia”, zaprezentowanie szerokiej publiczności działalności naszej instytucji oraz nawiązanie ciekawych artystycznych kontaktów, które procentować będą w przyszłości kolejnymi zaproszeniami na prestiżowe festiwale i przeglądy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto