Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci szukają mieszkań. Najdrożej w Warszawie

Artur Osak
Z miesięcznym wydatkiem od ok. 890 złotych za kawalerkę w Olsztynie czy Bydgoszczy, do blisko 4 tys. zł za 3-pokojowy lokal w Warszawie muszą się liczyć studenci, którzy chcą wynająć mieszkanie. Niebawem ceny mogą być jeszcze wyższe.

Miesiące wakacyjne to tradycyjnie miesiące wzmożonego ruchu na rynku najmu mieszkań. Studenci, którzy rozpoczynają studia w październiku, już teraz powinni mieć zapewnioną stancję na okres roku akademickiego. To już ostatni moment, aby znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji i cenie. Jednak kulminacja poszukiwań następuje w ostatnich tygodniach września, gdy studenci kończą okres wypoczynku.
Idealne mieszkanie studenckie to takie, które jest blisko uczelni, centrum miasta, studenckich klubów i ciekawych rozrywek. Najlepiej, kiedy opłaty za takie lokum nie przekraczają ustalonego budżetu i studenckiego portfela.
Obecnie na rynku wynajmu w Polsce najmniej jest mieszkań o metrażu do 35 m kw. - stanowią obecnie 12 proc. całego rynku. 22 proc. stanowią mieszkania o powierzchni 35 - 50 m kw. 30 proc. oferty mieszkań na wynajem stanowią te z metrażem 50 - 75 m kw., a najwięcej jest lokali największych - 36 proc.* Jednocześnie ta ostatnia kategoria mieszkań jest najmniej poszukiwaną.
W tabeli poniżej przedstawiono średnie ceny mieszkań oferowanych w sierpniu 2014 r. do najmu w miastach wojewódzkich w Polsce. Najdroższym miastem pod tym względem pozostaje Warszawa, gdzie za najem kawalerki trzeba będzie zapłacić około 1800 złotych, za mieszkanie dwupokojowe trzeba zapłacić 2500 złotych, a za mieszkanie trzypokojowe blisko 3900 złotych.

Umowa najmu najważniejsza
Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania należy pamiętać o tym, by z wynajmującym podpisać umowę. Chociażby po to, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień. Strony mają do wyboru zwykłą umowę najmu lub umowę o tzw. najem okazjonalny.
Ta druga, korzystniejsza dla właściciela, to umowa ze wskazaniem, gdzie należy eksmitować lokatora jeżeli nie dotrzyma warunków umowy i zostanie ona rozwiązana, zaś lokator nie opuści mieszkania dobrowolnie. Zwykła umowa najmu niewątpliwie jest dla lokatora korzystniejsza, bowiem wymaga uzyskania wyroku jego eksmisji, jeżeli lokator nie chce opuścić lokalu.
Ponadto, jeśli transakcja wynajmu jest przeprowadzana za pośrednictwem biura nieruchomości, pobierana jest prowizja w wysokości jednomiesięcznego czynszu, płacona pół na pół - przez najemcę i przez wynajmującego wraz z 23 procentowym podatkiem VAT Czasem, w przypadku studentów, biura odstępują od pobierania prowizji.
Oczywiście podpisanie umowy za pośrednictwem biura nieruchomości jest droższe niż zawarcie jej bezpośrednio z wynajmującym, ale jest bezpieczniejsze. Pośrednik ma obowiązek sprawdzić stan prawny nieruchomości, a więc umowa jest dokładnie sprawdzona pod względem prawnym i formalnym. Dzięki temu można uniknąć takich sytuacji jak te, gdy wynajmowane są mieszkania przez osoby do tego nieuprawnione.
Przy planowaniu początkowych wydatków na wynajem mieszkania student musi się liczyć także z tym, że wynajmujący może chcieć pobrać dodatkowo kaucję zwrotną. Zwykle jest to wysokość jednomiesięcznej kwoty najmu.

* według Megapanel PBI/Gemius, maj 2014

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto