18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Pokazowy Żubrów - wycieczka dla każdego

red.
Commons/commons.wikimedia.org
Commons/commons.wikimedia.org Henryk Kotowski
Żubry żyją w Puszczy Białowieskiej na wolności, ale zobaczyć możemy je przede wszystkim w zagrodach rezerwatu. W tym szczególnym miejscu, do którego lgną turyści, gatunek całkowicie w puszczy wytępiony w 1919 r., mógł się odrodzić i wrócić na łono natury.

Na przełomie 2010 i 2011 r. polską część puszczy zamieszkiwały 473 żubry. Najwięcej od rozpoczęcia restytucji gatunku w 1952 r. Pierwszy zwierzyniec powstał tutaj przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką w 1929 r. Pierwszym zaś żubrem, który przeszedł na świat w wyniku działań restytucyjnych była samica o imieniu Polka, urodzona w 1937 roku. Matka Polki przybyła do białowieskiej hodowli ze Szwecji, ojciec – z włości książęcych w Pszczynie, obdarowanych dorodnymi samcami przez cara Aleksandra II.

Miejsca i powierzchnie rezerwatów zmieniały się tutaj na przestrzeni dziesięcioleci kilkakrotnie, najistotniejszy był jednak fakt, że kilkanaście wyhodowanych żubrów przetrwało działania wojenne, dzięki czemu wkrótce po wyzwoleniu mogły ruszyć prace nad przywróceniem puszczy gatunku zagrożonego wyginięciem. Pierwsze żubry zostały wypuszczone na wolność w 1952 r., a pierwsze cielę urodziło się wolne pięć lat później. Prawdziwy król puszczy.

Dzisiejszy Rezerwat Pokazowy Żubrów zajmuje powierzchnię 28 hektarów. Powstał w 1937 r. jako miejsce restytucji tarpana leśnego. Zagrody żubrów można tutaj oglądać od 1955 r. Po obu stronach ścieżki spacerowej znajdują się wybiegi także innych zwierząt: koników polskich - tarpanów, wilków, dzików, jeleni, saren i łosi. Zobaczymy tutaj żubronia - krzyżówkę żubra z krową hodowlaną. Największą przyjemność z obcowania z mieszkańcami rezerwatu będziemy mieli w godzinach porannych, kiedy zwierzęta nie chowają się w głębi wybiegów przed tłumami turystów i promieniami słońca.

Zobacz mapę Puszczy Białowieskiej

Rezerwat Pokazowy Żubrów
, tel. 85 681 23 98. Zwiedzanie: od 15 kwietnia do 15 października codziennie w godzinach 9.00-17.00, w pozostałym okresie - od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00-16.00. Bilety (do kupienia na miejscu): normalny – 6 PLN, ulgowy – 3 PLN, za wjazd rowerem - dodatkowo 3 PLN. Do rezerwatu dojedziemy skręcając w prawo z drogi prowadzącej z Białowieży do Hajnówki. Można też dojść ścieżką Żebra Żubra od ulicy Zastawa (ok. 4 km) lub żółtym szlakiem prowadzącym od ulicy Krzyże. Czas zwiedzania – ok. 1,5 godz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto