Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od rzeczywistości ucieka w sztukę. Wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Murawskiej [ZDJĘCIA]

shizu
- Od rzeczywistości uciekam w sztukę. W swoją własną przestrzeń. Nie ma w niej oczywistości, zawsze wiele znaczeń. - zdradza malarka Elżbieta Murawska. Wernisaż artystki odbędzie się 3 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Suwalski Ośrodek Kultury oraz autorka Elżbieta Murawska zapraszają 3 lipca (piątek) 2015 roku, na godz. 18.00 do Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5, na wernisaż wystawy malarstwa.

Elżbieta Murawska to artystka która może się poszczycić udziałem w około 200 wystawach ilustracji i grafiki, między innymi Centre Pompidou (wystawa laureatów BIB), Biennale Ilustracji Bratysława, Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii (wielokrotnie), Hawana, Hamburg, Hanoi, Kair, Londyn, Meksyk, Paryż, Tel-Aviv, Tokio, Frankfurt. Turenia, Viareggio, Goteborg (Elka Galery) Brno, Bari, Barcelona, Bruksela, Dusseldorf, Osaka, Paryż, Sztokholm.

Na swoim koncie ma też wiele nagród takich jak: IBBY Lipsk - Brązowy Medal za książkę „Wio, Leokadio” , Nagroda za ilustracje w Sao Paulo 1967, na Biennale Ilustracji w Bratysławie Złote Jabłko za ilustracje do książki „Podmuch malowanego wiatru” i Złota Plakieta za „Baśnie Braci Grimm” 1983, Złote Koziołki na Biennale Ilustracji w Poznaniu 1984 za ilustracje do „Baśni braci Grimm” oraz Pierwsza Nagroda za opracowanie typograficzne tej książki, na Biennale Grafiki w Brnie - medale: za „Podróż w zaświaty” i za „Brzoskwinię Olbrzymkę”. Nagroda Krytyków Sztuki na Biennale Grafiki w Brnie w 1993 r. za ilustracji do „Baśni Polskie”. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci w 1978 i 1988. W 2008 roku uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk “Włócznia Jaćwingów” za twórczość w dziedzinie sztuki, 2008 Międzynarodowa Nagroda IBBY.

Fragment wywiadu z Elżbietą Murawską, rozmawiała Elżbieta Dzikowska

Reprezentujesz w swojej sztuce jakby dwa odmienne światy: ten bardziej realny, związany z
ilustracją, w której odniosłaś tak wiele sukcesów, zdobyłaś nagrody i medale, oraz bardziej
uzależniony od wyobraźni niż rzeczywistości świat malarstwa. Istnieje między nimi nie tylko
wyraźna cezura stylistyczna ale i czasowa. Dlaczego tak się stało?

Przez wiele lat to właśnie ilustracja była dla mnie jedyną formą wypowiedzi, moją kreacją artystyczną. Ale jej treść stanowiła tylko inspirację mojej twórczości. Musiałam w niej stworzyć swój świat, zgodny z moją wyobraźnią, formą, wyczuciem koloru. Już wtedy, gdy zaczęłam pracować nad pierwszą książką przeciwstawiłam się ówczesnym nawykom czytelnika, który oczekiwał, że ilustracja przeznaczona dla dzieci musi być słodka, delikatna, pozbawiona ekspresji. Ale nawet dziecko potrzebuje emocji, przeżycia...
Także w sztuce. Szuka prawdy i potrafi odczytać przesłanie artysty. Nie miałam ochoty robić konwencjonalnych rysunków. Ilustracja narzuca jednak pewien rygor. Nie można się istotnie całkiem od treści uniezależnić a zatem i zrealizować artystycznie. Zaprojektowałam pewnie tysiąc zamków, tyleż drzew i krajobrazów, słońc , księżyców, ciągle jednak szukając wyzwolenia od tematu, literatury. Pragnęłam być absolutnie wolna.

Wystawę będzie można podziwiać do 31 sierpnia 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto