Mężczyznom nie wolno rozkraczać się w komunikacji miejskiej. Jest oficjalny zakaz Mężczyznom nie wolno rozkraczać się w komunikacji miejskiej. Jest oficjalny zakaz

Mężczyznom nie wolno rozkraczać się w komunikacji miejskiej. Jest oficjalny zakaz (© domena publiczna)

Manspreading, czyli rozkraczanie się mężczyzn w komunikacji miejskiej, został właśnie objęty oficjalnym zakazem w Madrycie. To efekt petycji, pod którą podpisało się jedenaście i pół tysiąca mieszkańców miasta.

Manspreading został zdefiniowany jako siedzenie w taki sposób, by rozłożone nogi zajmowały część sąsiednich miejsc, i oficjalnie dołączył do palenia papierosów i innych czynności, które są zakazane w madryckiej komunikacji miejskiej. W petycji, podpisanej przez 11,5 tysiąca osób, pojawiły się między innymi takie słowa: "We wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej znajdują się naklejki informujące o tym, że należy ustępować miejsca kobietom w ciąży, osobom starszym i niepełnosprawnym, ale nikt nie porusza tematu, który dotyczy każdego z nas codziennie: manspreadingu".
- To kwestia egoizmu, nie wygody - przekonują zwolennicy takiego rozwiązania. Przeciwnicy wskazują na pewne istotne różnice anatomiczne w budowie kobiet i mężczyzn, podkreślając, że problem jest nie do przeskoczenia, przekonują też, że znacznie poważniejszym problemem jest (znów anglojęzyczny termin) shebagging, czyli kobiety, które zajmują miejsce obok siebie torebką.

Czy faktycznie taki zakaz cokolwiek zmieni - trudno przewidywać, bo oba problemy można by zapewne rozwiązać rozmową, a nie odgórnym zakazem.

Co sądzicie o takiej inicjatywie? Warto wprowadzić ją również u nas?


Zobaczcie też: Największy samolot pasażerski wylądował na lotnisku Chopina! Byliśmy w środku [ZDJĘCIA]


Hallo

Komentarze (41)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kuwaszok (gość)

W takim razie należało by zakazać osobom grubym bycia grubym na czas przejazdu a paniom z miseczką D lub większą, przed wejściem do pojazdu wręczać bandaż elastyczny...

Barba (gość)

Powinniśmy przygotować miejsce z pierwszeństwem dla osób potrzebujących więcej przestrzeni. Mamy miejsca dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi, starców więc czemu by nie zrobić uprzywilejowanych miejsc dla mężczyzn dbających o swoją płodność?

Juri (gość)

Czemu w ogóle wrzucanie newsy o Madrycie? Rozumiałbym jakby to jeszcze było wasze miasto partnerskie, ale takowym nie jest, jaki cel jest w tym artykule?

Monika (gość)

Jestem kobietą ale takie zakazy mnie rozwalają jak komuś przeszkadza to niech nie patrzy ,mężczyżnie raczej trudno złożyć nogi do kupy .Zakaz pewnie wymyśliła kobieta .Kobiety miejmy bardziej luzackie podejście do życia.!!!

OH (gość)

Co poniektóre babole też nie powinny się rozkraczać , bo na przykład po rozkraczeniu takiej Krychy Pawłowicz, to zmieściłaby się cała zajezdnia autobusowa i ze dwie tramwajowe.