Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża i Suwałki chcą mieć autobusy na gaz (zdjęcia, wideo)

PG
Do 2022 roku po Łomży i Suwałkach mają jeździć autobusy zasilane gazem.
Do 2022 roku po Łomży i Suwałkach mają jeździć autobusy zasilane gazem. Paula Gałązka
Jest to kolejny krok w kierunku ekologicznej komunikacji miejskiej. Do 2022 roku po ulicach Łomży i Suwałk ma jeździć w sumie 25 autobusów na gaz.

W piątkowe południe, w Urzędzie Miejskim w Łomży, Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży oraz Czesław Renkiewicz - prezydent Suwał podpisali list intencyjny z PGNiG. Zakłada on, że spółka w obu miastach wybuduje stację paliw CNG (sprężony gaz ziemny). W Łomży powstanie ona przy ul. Spokojnej 9.

- W oparciu o innowacyjne technologie chcemy stworzyć sieć nowoczesnej i przyjaznej komunikacji miejskiej. Rozwój ekologicznego transportu w miejskiej flocie oznacza czystsze powietrze, przeciwdziałanie niskiej emisji oraz wzrost komfortu życia mieszkańców. To proekologiczne działanie zwalczające problemy dzisiejszych czasów jak np. smog. Ale też dzięki temu liczymy na mniejsze koszty eksploatacji, które pozwolą nam wprowadzić bezpłatną komunikację dla naszych mieszkańców. Jestem przekonany, że podpisany list intencyjny jest początkiem naszej owocnej współpracy - podkreślał Mariusz Chrzanowski.

Czytaj też Jeśli radni pozwolą, to jeszcze w tym roku przejazd MPK dla uczniów będzie darmowy

Łomża planuje zakup 10 pojazdów 10- lub 12-metrowych na gaz oraz dwa elektryczne, Suwałki 15 autobusów na gaz. Jak zdradzał dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży Janusz Nowakowski, realne jest, że po łomżyńskich ulicach takie autobusy będą mogły pojechać w 2022 roku.

- Dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców to nasz priorytet. Zakup 15 nowych autobusów na CNG to pierwszy krok do tego, by wymienić całkowicie stary tabor na nowoczesny i ekologiczny. Ważny dla nas jest także fakt, że autobusy gazowe są zarazem niskoemisyjne jak i wyraźnie tańsze od elektrycznych – powiedział Czesław Renkiewicz.

Wszystko jednak jest zależne od dotacji, jakie oba miasta otrzymają od zarządu województwa. Szacowany koszt realizacji tej inwestycji to ok. 45 mln złotych, a zakup jednego pojazdu to kwota 1,5 mln złotych.

Jest to kolejny krok w kierunku ekologii, jakie wykonuje miasto Łomża. W ubiegłym roku odbyło się spotkanie dot. wprowadzenia autobusów na wodór. W ostatnim czasie MPK zakupiło cztery mniejsze autobusy, co prawda na silniku disela, ale mają one umożliwić dojazd tam, gdzie do tej pory było to nie możliwe. Jesienią zamontowane zostały także dwie ładowarki dla samochodów elektrycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto