(© Polskapress)

Doradcy emerytalni w ZUS od lipca br. udzielają informacji osobom, które jeszcze w tym roku zechcą przejść na emeryturę i skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według szacunków ZUS, z możliwości, jakie daje nowa ustawa, chce skorzystać około 8 tys. mieszkańców województwa podlaskiego.

1 października wejdzie w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tego dnia prawo do emerytury uzyskają wszystkie kobiety w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące i mężczyźni w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące.

Doradca emerytalny wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury, pomoże wypełnić wniosek i formularze oraz sprawdzi dokumentację dołączoną do wniosku.

Przede wszystkim jednak doradca obliczy przy użyciu specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator emerytalny, prognozowaną wysokość emerytury. Wyliczenia na kalkulatorze dotyczyć mogą różnych okresów zakończenia aktywności zawodowej. Obliczyć będzie można prognozowaną wysokość świadczenia w chwili uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, ale także sprawdzić jaka byłaby ta wysokość, gdybyśmy zdecydowali się pracować dłużej.

Należy pamiętać, że obniżenie wieku emerytalnego daje prawo do przejścia na emeryturę, ale nie stanowi takiego obowiązku. Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przechodzi się na emeryturę, tym powinna być ona wyższa.

Aby spotkać się z doradcą emerytalnym, należy przyjść na salę informacyjną ZUS, na dyspenserze/biletomacie wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie wybrać usługę „Doradca emerytalny”.

Posiadacze profili na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę.

Kalkulator emerytalny został udostępniony również konsultantom Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00). Konsultanci będą udzielali informacji o prognozowanej wysokości emerytury zarówno klientom uwierzytelnionym przez Platformę Usług Elektronicznych, jak również osobom, które nie mają profilu na PUE – poprzez zadanie kilku pytań weryfikacyjnych.


ZOBACZ TEŻ: Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym

Agencja Informacyjna Polska Press

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!