Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się zachować podczas burzy, aby nie trafił w nas piorun

Izabela Kolasińska
Uderzenie pioruna jest zawsze bardzo groźne. Wyładowanie może zniszczyć nasz sprzęt domowy
Uderzenie pioruna jest zawsze bardzo groźne. Wyładowanie może zniszczyć nasz sprzęt domowy Fot. Archiwum
Z burzą nie ma żartów. Zabawa w "łowcę burz" połączona z niefrasobliwością i ignorancją może przynieść tragiczne skutki. Jak należy zachować się podczas burzy, aby uniknąć porażenia piorunem i ocalić domowy sprzęt przed zniszczeniem?

Piorun to nic innego jak wyładowanie elektryczne o bardzo wysokim natężeniu, wielokrotnie silniejszym niż prąd z gniazdka. Zastosowanie znajdują tu więc wszelkie zasady dotyczące przewodnictwa ładunków elektrycznych.

Gdy burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni należy szybko poszukać bezpiecznego schronienia. Jeśli pomiędzy błyskawicą a grzmotem upłynie mniej niż pół minuty, to znaczy, że jesteśmy w samym centrum żywiołu. Najlepiej jest się wtedy ukryć w budynku, pod wiatą (byle nie z metalowym dachem), ewentualnie w niskich krzakach. Nie wolno chować się pod samotnymi drzewami (zwłaszcza lipami), stać w okolicy słupów, anten czy metalowych ogrodzeń (i nie opierać się o nie), jak również przebywać w wodzie.

Piorun często uderza w najwyższy punkt terenu. Jeśli jest nim drzewo, to ładunek przeskoczy na człowieka, dlatego, że ciało ludzkie lepiej przewodzi prąd. Jeśli teren jest płaski (np. plaża), to najwyższym punktem jesteśmy właśnie my! Nie należy wtedy w panice uciekać (bo ciągle jesteśmy potencjalnym celem), tylko przykucnąć i skulić się (broń Boże nie kłaść się na ziemi!). Stopy powinny być złączone razem. Stojąc w rozkroku stwarzamy różnicę potencjałów i kanał do przepływu ładunków elektrycznych. Dobrze jest się też odizolować od podłoża np. kucnąć na plecaku. Jeśli jesteśmy w grupie, należy się rozproszyć.

Trzeba też pozbyć się metalowych przedmiotów np. parasoli ze szpikulcami, kijków do nordic walking, rowerów, nie dotykać łańcuchów, poręczy i wędek (te z poliwęglanu rewelacyjnie przewodzą prąd). Lepiej też wyłączyć telefony komórkowe i wszelkie urządzenia elektryczne. Schować przed burzą można się z powodzeniem w samochodzie - w razie czego ładunki spłyną po karoserii do ziemi.

Kiedy już dojdzie do porażenia piorunem, należy jak najszybciej rozpocząć reanimację poszkodowanego, a więc sztuczne oddychanie i masaż serca. Ratującym nie grozi wtórne porażenie.

A co z domowymi sprzętami?

Często zdarza się, że piorun, który uderzy w sieć lub transformator potrafi poczynić prawdziwe spustoszenia w domostwach. Rada jest jedna: nie należy lekceważyć odgłosów zbliżającej się burzy. Kiedy jest blisko, wyciągamy wtyczki sprzętu z gniazdek, aby uchronić odbiorniki przed przepięciem. Warto pamiętać też o odłączeniu anteny satelitarnej od telewizora. I nie warto ryzykować pracy na laptopie. A nuż piorun trafi w przewód, na którego końcu jesteśmy my?

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto