Dziś poniedziałek, dwieście dwudziesty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.11, zachód o 20.15. Imieniny obchodzą: Cyprian, Dominika, Emilian i Sylwiusz.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
* * *

67 lat temu podczas trwającego Powstania Warszawskiego w wyniku odniesionych ran zmarł Juliusz Kaden-Bandrowski, żołnierz Legionów Polskich, pisarz, autor powieści: "Generał Barcz", "Czarne skrzydła" i "Mateusz Bigda".

30 lat temu do Polski na rozmowy z gen. Wojciechem Jaruzelskim przyjechał sowiecki marszałek Wiktor Kulikow.

30 lat temu w Londynie zmarł gen. Stanisław Skwarczyński, żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów (1930-1938), w latach 1938-1939 szef Obozu Zjednoczenia Narodowego. W czasie kampanii polskiej 1939 r. dowódca grupy operacyjnej w Armii "Prusy".

15 lat temu w Warszawie zmarł Julian Stryjkowski, pisarz, dramaturg.

* * *

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma dziś wszcząć formalne śledztwo w sprawie samobójstwa Andrzeja Leppera i zarządzić sekcję jego zwłok. Według wstępnej hipotezy śledczych przyczyną samobójstwa mogły być jego kłopoty finansowe.

Szef Samoobrony i b. wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona został znaleziony martwy w piątek po południu w warszawskiej siedzibie partii. Leppera, powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego, znalazł jego zięć. Oględziny nie wykazały żadnych obrażeń poza bruzdą wisielczą. Zdaniem prokuratury wskazuje to na fakt, że do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie, choć ostateczne ustalenia zależą od sekcji zwłok. Na miejscu nie znaleziono listu pożegnalnego. W sprawie przesłuchano już kilkanaście osób

W przypadku samobójstw prokuratura z reguły wszczyna śledztwo na podstawie art. 151 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

sta/

* * *

Przed Sądem Okręgowym w Elblągu zapadnie dziś wyrok w procesie mężczyzny oskarżonego o spowodowanie śmierci 1,5 rocznego Szymona. Prokurator domaga się dla mężczyzny kary 8 lat pozbawienia wolności.

30-letni Tomasz M., konkubent matki dziecka, został oskarżony o to, że uderzył Szymona pięścią w okolice serca i podbrzusza. Cios spowodował rozległe obrażenia wątroby i serca oraz krwotok wskutek czego Szymon zmarł.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Twierdził, że trzymając Szymona na rękach, potknął się o leżące na podłodze zabawki, a upadając, oparł się niefortunnie o klatkę piersiową leżącego już na podłodze chłopca.

Według biegłych, rozległe obrażenia narządów wewnętrznych u dziecka zostały spowodowane na skutek silnego uderzenia i jak ocenili chłopiec mógłby żyć, gdyby szybko została udzielona mu pomoc.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!