Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 66. Rocznicy ofiar Obławy Lipcowej 1945 r.

Robert Orzechowski
Obchody 66. Rocznicy ofiar Obławy Lipcowej 1945 r.
Obchody 66. Rocznicy ofiar Obławy Lipcowej 1945 r. Urząd Miasta w Suwałkach
13 czerwca 2011 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Misterium Patriotyczno-Religijnym zakończyły się dwudniowe uroczystości upamiętniające 66. Rocznicę ofiar Obławy Lipcowej 1945 r.

W niedzielę 12 czerwca, pierwszy dzień obchodów upamiętniających 66. Rocznicę ofiar Obławy Lipcowej 1945 r. rozpoczął się w konkatedrze św. Aleksandra - Mszą świętą w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej, ich rodzin i naszej Ojczyzny, którą odprawił ks. Stanisław Wysocki. Jego najbliżsi - ojciec i dwie siostry to ofiary Obławy Lipcowej.

Na uroczystość przybył Poseł na Sejm RP Leszek Cieślik, Marek Buczyński Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk, najbliżsi ofiar obławy, poczty sztandarowe wojska , policji i II LO, mieszkańcy Suwałk. Oprawę liturgiczną przygotowali nauczyciele i uczniowie II LO w Suwałkach im gen. Zygmunta Podhorskiego, a oprawę muzyczną - Miejska Orkiestra Dęta.

W poniedziałek 13 czerwca 2011 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiono Misterium Patriotyczno-Religijne Drogi Krzyżowej w hołdzie Ofiarom obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., którego mottem były słowa -„Ziemio, nie kryj naszej krwi, iżby nasz krzyk nie ustawał !".

Na placu zgromadzili się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach oraz innych szkół, kompania reprezentacyjna 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, poczty sztandarowe wojska, policji, szkół, rodziny ofiar obławy, mieszkańcy Suwałk. Misterium rozpoczęło się od wprowadzenia historycznego przygotowanego przez Andrzeja Matusiewicza, a następnie uczniowie II LO czytali teksty historyczne do stacji drogi krzyżowej przygotowane przez Jarosława Schabieńskiego, fragmenty poezji dobranych przez Marię Pietrewicz.

Po wzruszającej uroczystości jej uczestnikom rozdano książeczki z tekstami misterium pod redakcją ks. Stanisława Wysockiego, które sfinansował Urząd Miejski w Suwałkach.

Organizatorzy:
Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku

Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Suwałkach
II Liceum Ogólnokształcące im. grn. Zygmunta Podhorskiego

Źródło: Urząd Miasta w Suwałkach

Duży i Mały Szlak Tatarski
Atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego
Turysta w Białowieskim Parku Narodowym
Regionalne potrawy województwa podlaskiego

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto