Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13. Targi Rzeźby, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej w Białymstoku

Tomasz Młynek
Postaci świętych rzeźbione w lipowym drewnie, tradycyjne papierowe wycinanki, tkaniny dwuosnowowe czy regionalne jadło można było kupić podczas 13. Targów Rzeźby, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej, które w niedzielę odbyły się w Białymstoku.

Organizatorem imprezy był dział etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jak powiedział PAP jego kierownik, Wojciech Kowalczuk, celem imprezy jest promocja oraz możliwość zakupu prac twórców ludowych z północno-wschodniej Polski, ale też z zagranicy - Litwy i Białorusi. Zaznaczył, że targi mają charakter studyjny, a to ma zachęcać twórców do wspólnych spotkań i rozmów.

Stoiska rozstawiono na Rynku Kościuszki przy Ratuszu, w którym mieści się siedziba Muzeum Podlaskiego. W tym roku prezentowało się ok. 80 twórców. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom, dlatego targ od samego rana cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Ludzie przystawali przy stoiskach m.in. z drewnianymi łyżkami, naczyniami ceramicznymi i kowalstwem artystycznym. Chętnie też oglądali wycinanki, drewniane rzeźby świętych, krzyży i ptaszków. Zatrzymywali się również przy stoiskach z regionalnym jadłem, gdzie mogli skosztować i kupić np. korycińskie sery, miody z Puńska czy litewskie chleby i wędliny.

Na targi przyjechał rzeźbiarz Tadeusz Klimowicz z Sokółki (Podlaskie). Rzeźbi od 40 lat, jest samoukiem, a na targi przyjeżdża niemal co roku. Wśród jego prac znalazły się rzeźby świętych, aniołów, ludzi podczas pracy, jak rzeźba kobiety ubijającej masło, a także krzyże. Artysta powiedział PAP, że największym zainteresowaniem cieszą się zawsze anioły i święci, chętnie kupowane są też krzyże. Dodał, że jego prace kupują ludzie z Polski i z zagranicy, jego rzeźby znajdują się też m.in. w zbiorach Muzeum Podlaskiego.

Na osobnym stoisku prezentowali się twórcy wycinanek z Polski i Białorusi. Wycinanki z regionu sieradzkiego (Łódzkie) prezentowała Kazimiera Balcerzak. W jej rodzinie wycinaniem zajmowała się babcia i mama. Artystka powiedziała PAP, że wycinanki sieradzkie charakteryzują się przede wszystkim kształtem - to jednokolorowe wycinanki kwadratowe i okrągłe, zwane cackami. Cacka w różnych kolorach można na siebie naklejać, w ten sposób powstają kolorowe wycinanki, zwane mazurami. Inną charakterystyczną wycinanką są tzw. mazury ogoniaste - składają się z okrągłej wycinanki, od której odchodzą trzy nogi zakończone wycinankami.

Wśród wycinankarek nie zabrakło twórczyń z Kurpi. Wiesława Bogdańska z Kadzidłowa robi wycinanki od najmłodszych lat, w jej rodzinie niemal wszystkie kobiety zajmowały się wycinankarstwem. Na targach prezentowała typowe kurpiowskie wycinanki tzw. leluje, czyli przedstawiające drzewa, gwiazdy wycinanki okrągłe, a także wycinanki figuralne, jak np. charakterystyczne koguty i pawie czy związane ze świętami - bożonarodzeniowe szopki i wielkanocne jajeczka. Bogdańska powiedziała PAP, że w ostatnich latach stały się też popularne wycinanki z postacią papieża.

Jedną z twórczyń prezentujących na targach tkaninę dwuosnowową była Lucyna Kędzierska z Wasilkowa koło Białegostoku. Wyznała, że tkanie jest dla niej tradycją rodzinną. "Ja się z tym urodziłam" - oświadczyła. Tkanina dwuosnowowa to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie: dwukolorowe makaty i gobeliny tka się na krosnach na dwóch osnowach. Pani Lucyna powiedziała, że wytkanie metrowego dywanu zajmuje jej około miesiąca, a najchętniej tka las lub gospodarstwo wiejskie, "gdzie można rozwinąć wyobraźnię". Zauważyła, że w ostatnich latach ludzie coraz chętniej kupują dywaniki, przede wszystkim małe bieżniki.

Targi Rzeźby, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej zamykają tegoroczny okres jarmarków z wyrobami twórców ludowych w Białymstoku. Oprócz targów co roku dział etnografii Muzeum Podlaskiego organizuje też Jarmark Wielkanocny oraz Jarmark na Jana.

Zostań sportowym reporterem naszego serwisu

Serwis Nasze Miasto jest dla Ciebie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto