Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś jest poniedziałek 29 sierpnia. Kalendarium

Redakcja
Dziś poniedziałek, dwieście czterdziesty pierwszy dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.42, zachód o 19.31. Imieniny obchodzą: Jan, Flora, Racibor i Sabina.

* * *

81 lat temu marszałek Józef Piłsudski, pełniąc funkcję premiera, na posiedzeniu Rady Ministrów postawił wniosek o rozwiązanie Sejmu (następnego dnia prezydent rozwiązał obie izby ustawodawcze).

67 lat temu Niemcy zakończyli likwidację łódzkiego getta.

62 lat temu w ZSRR dokonano pierwszej eksplozji atomowej.

31 lat temu Komisja Rządowa nie przybyła na rozmowy z gdańskim MKS. Do Gdańska przybyły delegacje zakładów pracy z Lublina, Bytomia, Wrocławia i Zagłębia Miedziowego.

31 lat temu w Jastrzębiu powstał MKS, na jego czele stanął Jarosław Sienkiewicz.

* * *

Sejm rozpoczyna dzisiaj trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektami dot. zmian w konstytucji. Zapoznają się z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy oraz rozpatrzy dwa projekty dot. prawa do aborcji. Posłowie zdecydują również o losie ministra infrastruktury.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złoży dotychczasowy starosta powiatu Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) Andrzej Pająk. Zastąpi Janusza Chwieruta (PO), którego z początkiem lipca premier Donald Tusk mianował p.o. prezydenta Oświęcimia.

Sejm rozpatrzy też wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Zdaniem klubu PiS Grabarczyk odpowiada m.in. za bałagan na kolei i korki na drogach. Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego premier Tusk powołał na stanowisko ministra infrastruktury "wyjątkowego wręcz nieudacznika". SLD oraz PJN zapowiedziały poparcie wniosku PiS. Ministra infrastruktury bronić w czasie głosowania będą PO i PSL.

Rozpatrzony zostanie też przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt zmian w ustawie o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, który dotyczy cyberbezpieczeństwa. Projekt zakłada możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Posłowie zajmą się również projektem ustawy o rencie socjalnej, który dotyczy uchylenia przepisu uniemożliwiającego podjęcie pracy zarobkowej osobom uprawnionym do do takiej renty.

* * *

Posłowie zajmą się dzisiaj wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Wniosek zamierzają poprzeć SLD i PJN. PO i PSL są przeciw.

Zapowiadając złożenie kolejnego wniosku o odwołanie Grabarczyka prezes PiS Jarosław Kaczyński obarczył ministra odpowiedzialnością za bałagan na kolei i korki na drogach. Mówił m.in., że premier Donald Tusk powołał na stanowisko ministra infrastruktury "wyjątkowego wręcz nieudacznika". Według polityka PiS, w Polsce mamy do czynienia z "bardzo, bardzo daleko idącą zapaścią" w sferze infrastruktury. "Panowie Tusk i Grabarczyk uwierzyli w chiński cud, to się niestety nie udało. Mamy nie tylko wielkie korki na drogach, nie tylko mamy benzynę powyżej 5 zł, ale mamy też gigantyczny bałagan na kolejach" - powiedział prezes PiS.

Do odwołania ministra w drodze wniosku nieufności potrzeba w Sejmie bezwzględnej większości głosów.

W tej kadencji Sejmu to trzecia próba odwołania Cezarego Grabarczyka. W lipcu 2009 PiS chciał odwołać ministra za redukcje planów budowy dróg, w styczniu 2011 r. SLD wnioskował o to sam z powodu bałaganu na kolei po wprowadzeniu nowego rozkładu. W obu przypadkach Sejm wniosek o wotum nieufności odrzucił.

* * *

Dziś w południe w Sejmie ma się odbyć spotkania szefów sztabów wyborczych PO, PJN i SLD. Mają rozmawiać o warunkach przeprowadzenia przedwyborczej debaty. Wszystko wskazuje na to, że w spotkaniu nie weźmie udziału PiS. Prezes partii Jarosław Kaczyński mówił bowiem w niedzielę, że dla PiS "sprawa debat jest zamknięta".

Z inicjatywą spotkania wszystkich szefów sztabów partii zasiadających w parlamencie wyszedł w piątek szef sztabu wyborczego SLD Stanisław Wziątek. Jak zaznaczył celem spotkania ma być "przedyskutowanie zarówno kwestii merytorycznej zawartości dyskusji, jak i określenie charakter, miejsce i czas tej dyskusji".

Według Wziątka, wówczas wszystkie media na równych prawach będą miały możliwość transmisji z debaty, a Polacy będą mogli przekonać się, jaki program mają partie polityczne i co je różni.

* * *

Dziś zbiera się Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Podczas posiedzenia plenarnego Rada ma przyjąć stanowisko ws. roli partnerów społecznych w kształtowaniu bezpiecznego środowiska pracy. Uczestnicy obrad będą dyskutować m.in. na temat niewypłacania lub nieterminowych wypłat wynagrodzeń za pracę.

Rada Ochrony Pracy nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez marszałka Sejmu na czteroletnią kadencję. Jej najważniejsze zadania to m.in. ocena działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy.

Członkowie Rady zbierają się co miesiąc na posiedzeniach plenarnych, a pomiędzy nimi pracują w czterech zespołach problemowych.

Newsroom PAP

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto